Po volbách teď před zadlužením dalších generací varuje ČSSD. Vadí školné

21. 6. 2010 – 20:28 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Po volbách teď před zadlužením dalších generací varuje ČSSD. Vadí školné
Zkušenosti z Austrálie, Nizozemska a Velké Británie podle Bohdalové ukázaly, že odložené školné nezvyšuje příjmy vysokých škol, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Odložené školné nevyřeší financování vysokého školství, ale zatíží do budoucna rodiny studentů varuje ČSSD.

Studium by mělo být závislé na píli a schopnostech, nikoliv na finančních možnostech, prohlásila v pondělí poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD).

"Odmítáme absurdní tvrzení, že by odložené školné bylo sociálně citlivé či dokonce nevinné," uvedla s tím, že se jedná pouze o přesun zátěže na budoucí rodinu studenta zvyšování zátěže rodin s malými dětmi. "Pokud hlásaly před volbami ODS a TOP 09, že nechtějí zadlužovat budoucí generace, právě odloženým školným toto své předsevzetí flagrantně porušují," dodala.

Bohdalová připomněla, že sociální demokracie zásadně odmítá zavádění školného, protože podle ČSSD má mít každý šanci dosáhnout co nejvyššího vzdělání, kterou by měly omezit pouze jeho schopnostmi a píle, nikoliv příjmy jeho rodiny.

"Odložené školné, které navrhují strany sestavující vládní koalici, přitom neřeší aktuální podfinancování českých vysokých škol a nepřispívá k zavedení reformy financování těchto škol," řekla poslankyně.

 

<%Anketa154%>

 

Zkušenosti z Austrálie, Nizozemska a Velké Británie podle Bohdalové ukázaly, že odložené školné nezvyšuje příjmy vysokých škol, ale vyvolává značná rizika růstu zadlužení škol, studentů i veřejného dluhu.

"Funguje pouze jako drahé alibi pro okamžité snižování veřejných výdajů do terciárního vzdělávání," vysvětlila poslankyně. Dodala, že v době krize veřejných financí je nezodpovědné opakovat experiment, který jinde selhal.

Kde získat peníze na financování kvalitních pedagogů, kteří by právě ono kvalitní vzdělání zajistili, zároveň aby se nenavyšoval státní dluh a přitom se nebrali peníze z jiných důležitých míst, však ČSSD nepředstavila.

-Mediafax

Kam dál?

- Školné se stane sociálním sítem na chudé, tvrdí KSČM

- VV: Platy učitelů by měly být po roce 2012 o pět tisíc vyšší

- Platy učitelů chtějí politici zvýšit i v době krize, o kolik?

- Studenti se mají dočkat placené praxe a příspěvků na studium

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články