Pobyt v nemocnici bude po operaci zřejmě kratší

29. 9. 2010 – 9:20 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pobyt v nemocnici bude po operaci zřejmě kratší
Česká republika se drží na předních pozicích, co se týká doby hospitalizace, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pacienti by měli po operaci opouštět nemocnici dříve, než tomu bylo dosud, a upřednostnily by se ambulantní zákroky. To je plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který to uvedl v rozhovoru pro středeční Mladou frontu Dnes.

Česká republika se drží na předních pozicích, co se týká doby hospitalizace, uvedl ministr. Pacient v průměru stráví na lůžku 7,4 dne, v Evropské unii je průměr pobytu v nemocnici o 1,5 dne kratší.

"Budeme se snažit nastavit úhrady tak, aby bylo výhodnější poskytovat péči ambulantně. Třeba na chirurgii by byl pacient v jednoduchých případech operován a krátce poté by odešel domů," řekl ministr pro MfD.

Upozornil rovněž na fakt, že zatímco v západních zemích nastoupí pacient do nemocnice v den operace, v českých nemocnicích ho přijmou o den, někdy i několik dní dříve. Většinou to podle ministra není nutné.

Předpokládá se, že by pobyt v nemocnici lidé stějně chtěli krátit. Za každý den pobytu v nemocnici totiž doplatí pacienti 100 korun bez rozdílu věku. Leoš Heger tak ustoupil ministru financí Miroslavu Kalouskovi a nakonec nebude při zvyšování poplatku za den v nemocnici na 100 korun dělat žádné výjimky.

-Jana Hanousková, Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Poplatek za den pobytu v nemocnici bude pro všechny stejný - 100 korun

- Heger: Zubnímu kazu lze předejít prevencí, ať si plomby hradí lidé sami

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,370
USD 22,050 22,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články