Podle lidí jsou zdravotní, sociální i daňové reformy potřebné

4. 11. 2011 – 21:55 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podle lidí jsou zdravotní, sociální i daňové reformy potřebné
Velká část lidí však nesouhlasí se zvyšováním daní, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zdravotní, sociální i daňové reformy jsou potřebné, myslí si to 70 procent občanů. Úsporná opatření, s nimiž přišla současná vláda Petra Nečase (ODS), jsou ale správnou cestou pro ozdravení financí jen podle necelé třetiny lidí, vyplývá z průzkumu, který v pátek zveřejnila agentura STEM.

Současný vládní kabinet přistoupil k řadě úsporných opatření, která v podobě zákonů procházejí legislativním procesem. "Česká veřejnost však tato opatření za správnou cestu k ozdravení financí země většinou nepovažuje," poukazuje na výsledky šetření STEM.

Na otázku, zda jsou úsporná řešení nejlepším řešením, odpověděla v průzkumu kladně jen necelá třetina dotázaných (31 procent). Nesouhlas s opatřeními naopak vyslovilo zbylých 69 procent respondentů.

Podporu občanů má vláda naopak v provádění reforem v daňové, sociální i zdravotní oblasti. O tom, že jsou změny potřebné, je přesvědčených 72 procent lidí, opačný názor má zbylých 28 procent dotázaných.

Velká část lidí nesouhlasí se zvyšováním daní. S výběrem vyšších daní, které by zaručily dostatek prostředků na sociální opatření, by souhlasila menší část respondentů, konkrétně 32 procent z nich, vyplývá dále z šetření.

"Zvýšení daní pro posílení sociálních výdajů česká veřejnost nepodporuje dlouhodobě. Časová řada z průzkumů STEM ukazuje, že třetinová podpora zvýšení daní je v české populaci od poloviny 90. let zcela normální," konstatuje STEM.

Názory na úsporná opatření i nutnost reforem se výrazně liší v závislosti na stranických preferencích. S opatřeními vlády souhlasí nejčastěji voliči TOP 09 (68 procent) a ODS (65 procent jejích voličů), mnohem menší podpoře se naopak těší u stoupenců opozičních stran ČSSD (14 procent) a KSČM (8 procent).

S nutnými reformami v sociální, daňové i zdravotnické oblasti souhlasí devět z deseti voličů vládních TOP 09 a ODS. Oproti úsporným opatřením mají podporu také u voličů opozičních stran, potřebu reforem cítí také 65 procent voličů ČSSD a 53 procent voličů KSČM.

-Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články