Podnikání cizinců je často nelegální, nechce se jim ani platit daně

29. 6. 2010 – 8:10 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podnikání cizinců je často nelegální, nechce se jim ani platit daně
Finanční úřady evidovaly jen osmnáct a půl tisíce plátců daní z řad cizinců. Přitom ve stejném roce bylo v Česku registrováno přes šedesát tisíc podnikatelů s vízovou povinností, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Imigrační úředníci spočítali, kolik stát ročně tratí na cizincích ze třetích zemí, kteří v tuzemsku pobývají na podnikatelské vízum. A výsledek je ohromující.

Cizinci - podnikatelé ochuzují státní kasu ročně až o miliardu korun. V úterním vydání o tom informují Lidové noviny. Aspoň to stojí v závěru studie, která má dokázat nutnost přijetí novely cizineckého zákona.

"Poměr počtu poplatníků daně z příjmu z řad cizinců ze třetích zemí k celkovému počtu podnikatelů cizinců ze třetích zemí ukazuje na skutečnost, že nevyvíjí žádné aktivity nebo velká část jejich podnikatelských aktivit probíhá v rámci šedé ekonomiky," stojí v ministerském materiálu.

Finanční úřady totiž předloni evidovaly jen osmnáct a půl tisíce plátců daní z řad cizinců ze třetích zemí. Přitom ve stejném roce bylo v Česku registrováno přes šedesát tisíc podnikatelů s vízovou povinností. "Pokud by se jednalo o daňové úniky, šlo by o nezanedbatelnou částku v řádech stovek milionů korun," dodává zpráva.

 

<%Anketa72%>

 

Odhady ministerstva vnitra potvrzují i lidé z ministerstva financí. "Ta částka se samozřejmě špatně odhaduje, neznáme jejich metodiku odhadu daňových úniků," říká Jakub Haas z tiskového odboru. "Při nedávné celostátní akci zaměřené na podnikatelskou činnost daňových subjektů, které se zabývají dovozem a prodejem zboží původem z jihovýchodní Asie, bylo doměřeno na dani z příjmů přes 53 milionů," potvrdil Haas.

-Petr Barták, Mediafax

Kam dál?

- Účetnictví pro cizince bude v Česku jednodušší

- Práce je málo, cizinci mimo EU nedostanou v Česku pracovní povolení

- Česko-vietnamská společnost: Kde zkrachovali čeští podnikatelé, jsou Vietnamci úspěšní

- Vietnamští obchodníci způsobují miliardové daňové ztráty

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články