Podnikatelé se bojí zdražování energií a paliv, jsou nejistí

26. 4. 2011 – 15:35 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podnikatelé se bojí zdražování energií a paliv, jsou nejistí
Příznivě hodnotí podnikatelé zejména vliv zahraniční poptávky, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Podnikatelé vnímají obavy z dalšího vývoje vlivem událostí v arabském světě a v Japonsku a z dopadů těchto událostí na ceny energie a paliv. Uvedl to v úterý analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Oldřich Körner.

Nepřispívá ale ani vývoj v české politice, i proto věří čeští podnikatelé v českou ekonomiku méně. Po postupném zvyšování důvěry podnikatelů v roce 2010 se trend obrátil a podnikatelská důvěra klesla počtvrté za sebou, podruhé v řadě i v průmyslu.

Indikátor důvěry tuzemských podnikatelů v naši ekonomiku se v dubnu snížil o 1,7 bodu. "Bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka a hlavně nejistota jejího vývoje," uvedl Körner.

Příznivě hodnotí podnikatelé zejména vliv zahraniční poptávky. Jsou tu ale nadále i rizika dalšího vývoje.

"Podnikatelé vnímají obavy z dalšího vývoje vlivem událostí v arabském světě a v Japonsku a dopadem těchto událostí na ceny energie a paliv. Rušivě působí na jejich důvěru i otazníky a nejistoty kolem zadlužení Portugalska, Řecka a tím stability eura a celé ekonomiky EU. Důvěře podnikatelů neprospívá ani vývoj v současné vládní koalici," vysvětlil Körner.

V očekávání vývoje ekonomické situace v dalších třech měsících jsou podniky opatrnější a očekávají zpomalení současného rychlého tempa oživení. Nálady podnikatelů korespondují s náladou spotřebitelů, kteří očekávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace, obávají se nezaměstnanosti a rovněž vyšších cen energií.

Svaz průmyslu a dopravy je největším zaměstnavatelským svazem v zemi. Klade si za cíl ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku vlády a působit na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Hájí zájmy zaměstnavatelů v evropských a mezinárodních organizacích, zejména jako člen vlivného evropského svazu zaměstnavatelů BusinessEurope.

-Tomáš Králícek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články