Podvodní taxikáři se sankcí nebojí, Praha chce změnu zákona

9. 9. 2010 – 18:22 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podvodní taxikáři se sankcí nebojí, Praha chce změnu zákona
Návrh má především zamezit okrádání cestujících, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kontroly, legislativní změny a jasné podmínky pro stanoviště taxi přináší novela zákona o silniční dopravě, kterou chce Praha bojovat proti nepoctivým taxikářům.

Existuje možnost potrestat provinilce, ale vymahatelnost práva je špatná, řekl ve čtvrtek první náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

"Potrestaní taxikáři se navíc sankcí nebojí," doplnil Blažek.

Navrhovaná novela zákona má podle náměstka přinést hlavně tvrdé postihy pro nepoctivé taxikáře, nikoliv provozovatele. Ti mnohdy na své "řidiče" doplácejí a platí městu milionové pokuty.

Návrh má především zamezit okrádání cestujících. Novela umožní například ukládání pokut přímo řidičům, vybírání kaucí, uložení zákazu nebo v krajním případě odebraní vozidla.

"Se změnami souvisí důsledná kontrola vzhledem k tomu, že za nejproblémovější prohřešky taxikářů stále platí předražování," zmínil Blažek. Ten navíc zdůraznil rozhodnutí soudů, včetně Ústavního, která potvrzují oprávněnost cenové regulace a postup města vůči nepoctivým taxikářům.

Dalším problémem, který novela řeší, jsou stanoviště taxislužby. Pravidla městu umožňují prosadit představu o velikosti, barvě, vybavení a bezpečnosti aut, která na těchto místech stojí a čekají na zákazníky.

Za osm let podle Blažka město udělilo taxikářům pokuty ve výši 167 milionů korun a aktuální výše pokuty na jeden případ se pohybuje okolo 150 tisíc korun. K vymáhání bylo předáno podle informací magistrátu 79 milionů korun. Z toho exekuční oddělení Prahy vymohlo celkem 18,6 milionů korun. Částku 5,7 milionů korun vymohli soudní exekutoři a 13 milionů vymohli exekutoři města.

Praha již v listopadu předložila novelu Poslanecké sněmovně, ale bez úspěchu. "Návrh nebyl projednán," doplnil Blažek s tím, že navíc bez jakéhokoliv vysvětlení. Vedení města se novelu pokusí prosadit v nové sněmovně vzešlé z květnových voleb. Návrh novely zákona musí posvětit ještě zastupitelé na svém zasedání příští týden.

-Denisa Šindlerová, Mediafax

Kam dál?

- Půlka taxislužeb v Česku stále porušuje právní předpisy

- Předražené taxislužby v Praze mají nový fígl

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,390
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články