Podvodníci mají nový fígl, chodí vybírat přeplatky dávek

30. 1. 2011 – 20:30 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podvodníci mají nový fígl, chodí vybírat přeplatky dávek
Podvodníci vymýšlejí stále nové finty jak obrat důvěřivé seniory, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) varuje před podvodníkem, který se vydává za jejího zaměstnance a zneužívá důvěřivé seniory.

V Praze byly zaznamenány případy, kdy se zatím neznámý muž vydával za zástupce oddělení důchodového pojištění jednoho z územních pracovišť Pražské správy sociálního zabezpečení.

Podvodník kontaktoval klientku s tím, že byl u ní zjištěn údajný přeplatek na důchodu (ve výši asi 40 000 Kč), který klientka musí neprodleně vrátit, jinak že to bude řešit přes exekutory. Navrhl rovnou termín schůzky a místo předání peněz. Klientce se to ale nezdálo a seznámila se svými pochybami zaměstnankyni oddělení důchodového pojištění, jejíž nadřízení neprodleně informovali policii, která po podvodníkovi pátrá.

ČSSZ upozorňuje, že o povinnosti vrátit přeplatek na dávce je vždy nejprve vydáno rozhodnutí, v němž je mimo jiné vyčíslena přesná výše přeplatku a stanovena lhůta pro jeho dobrovolné uhrazení. Dále je zde uvedeno číslo účtu ČSSZ, na nějž má být přeplatek poukázán buď bezhotovostním převodem, nebo přiloženou poštovní poukázkou. Teprve v případě, že přeplatek není ve stanovené lhůtě uhrazen, přistupuje ČSSZ k jeho vymáhání (např. srážkami z důchodu). V žádném případě však pracovníci ČSSZ klienty osobně nekontaktují za účelem inkasování přeplatku v hotovosti.

ČSSZ vyzývá všechny, kteří se s uvedeným mužem či jinými podobnými podvodníky setkali, aby neprodleně kontaktovali přímo Policii ČR.

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,940 23,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články