Podvody eshopů jsou stále rafinovanější. Jak se nespálit?

30. 3. 2019 – 10:07 | Spotřebitelé | red | Diskuze:

Podvody eshopů jsou stále rafinovanější. Jak se nespálit?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Řada lidí dává před náročnou túrou po nákupních centrech přednost pohodlí online nakupování. Špatný výběr internetového obchodu může vést k pozdějším reklamacím či náročnému vymáhání spotřebitelských práv. Jak vybrat správný e-shop a nespálit se?

Asi 1460 dotazů a stížností měsíčně přijde spotřebitelské organizaci dTest kvůli nákupům na internetu. Problémů stále přibývá, v posledních letech již řešila asi 8000 ročně, loni to bylo už více než 17 tisíc. Pro větší bezpečnost při nákupech přes internet připravila desatero, které vám pomůže vyhnout se podvodníkům.

Internetový nákup kovových křesel se nevyplatil ženě, která si chtěla zpříjemnit posezení na zahrádce. Po jedné sezóně je ošetřila a uschovala. Na léto je opět vytáhla, po dvou měsících ale začaly praskat spáry.

Tři ze čtyř křesel tak reklamovala. Přestože byl nábytek v nabídce popsaný jako ideální pro posezení na zahradu a měl mít velmi vysokou životnost, společnost reklamaci zamítla z důvodu nevhodného používání.

To je jen jeden z mnoha případů, které spotřebitelská organizace dTest řeší. Problémy se objevují hlavně u reklamací. “Ve všech segmentech e-shopů se na nás spotřebitelé obracejí s tím, že jim prodávající nevyřídil reklamaci ve lhůtě 30 dnů nebo jim reklamaci zamítnul s nedostatečným odůvodněním,“ sdělila organizace.

Její pracovníci se také často setkávají se snahou obchodníků vyřešit reklamaci tím, že zboží opakovaně opravují, přestože zákazník má již právo na odstoupení od smlouvy.

Problémy se objevují i s nedodáním zboží.To se dělí na dvě kategorie – podvodné e-shopy a přeprodej zboží z asijských e-shopů. Podvodné internetové obchody vždy vyžadují platbu předem. Spotřebitel pak zboží neobdrží a nemůže se s prodávajícím nijak spojit.

Při přeprodeji zboží z asijských e-shopů zákazník obvykle neví, že objednává z jiného kontinentu. Zprostředkovatelské servery ale mají dobu dodání až 60 dní, čekání na doručení zboží se tak může značně protáhnout.

U zboží z Asie se také často stává, že si zákazníci objednají značkový oděv nebo obuv, poštou jim však přijde jen levná náhrada. Vymoci peníze ze společnosti sídlící mimo Evropskou unii je pak téměř nemožné.

Určitou výjimkou byl případ nastávající nevěsty, která si tímto způsobem objednala svatební šaty. Rozhořčená žena se nakonec obrátila na banku a získala své peníze zpět. Banka poté situaci řešilas nepoctivým obchodníkem sama.

Placení kartou online má obrovskou výhodou v takzvaném chargebacku, kterého využila i žena z případu výše. “Jde v podstatě o reklamaci karetní transakce. Spotřebitel osloví svou banku, doloží jí, že došlo k neoprávněné transakci nebo že společnost zadržuje peníze neoprávněně, načež banka spotřebitele vyřeší vrácení peněz s bankou nepoctivého obchodníka,“ vysvětlila spotřebitelská organizace.

Desatero bezpečného nakupování na internetu:

1. Kliknout můžeš, přečíst musíš.

2. Bez hesla do Windows nelez.

3. Soustřeďte se na bankovnictví. Když se připojujete do banky, neprohlížejte si pro jistotu žádné jiné stránky a hlavně nic nestahujte.

4. Sledujte výpisy z platebních karet.

5. Napadl váš počítač virus? V první řadě ho musíte vyléčit. Co nejrychleji změňte všechna hesla.

6. Rozešli jste se s partnerem nebo se snad rovnou rozvedli? Opět vás čeká bezesná noc a vymýšlení nových hesel. Podle bank jsou totiž bývalí partneři častými „útočníky“.

7. Pojištění je dobrá věc… ale nevyřeší všechno. Pokud se pojistíte proti zneužití karty, nemůžete se chovat jako typický „černý pasažér“, tedy neopatrně. Pojišťovna vždy šetří, jak ke škodě došlo. A pokud jste nebyli dost opatrní, škoda zůstane na vás.

8. Internet je anonymní. A to je pro podvodníky ráj. Zdá se vám některá nabídka, například na investice, podezřele výhodná? Vůbec se o ni nezajímejte a běžte dál.

9. Aktualizuji, aktualizuješ, aktualizujeme. Pokud máte systém Windows, pravidelně pouštějte jeho aktualizaci, nejlépe si ji nastavte na automatickou.

10. Počítač se nevybourá bez řidiče. Jestliže o počítačích nic nevíte a chcete s nimi platit, začněte se rychle učit.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články