Pojišťovny hlásí málo peněz na zdravotní péči, VZP přesto utratí stamiliony za bezpečnostní systém

28. 11. 2010 – 19:59 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pojišťovny hlásí málo peněz na zdravotní péči, VZP přesto utratí stamiliony za bezpečnostní systém
Členové správní rady VZP ale o zakázce nevědí. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ve zdravotnictví je příští rok potřeba ušetřit asi dvě miliardy, Všeobecná zdravotní pojišťovna si přesto může dovolit zaplatit stamiliony za bezpečnostní systém, píše v sobotním vydání deník Mladá fronta Dnes.

Výběr pojistného v letošním roce povážlivě skomírá, a proto jsou nuceny zdravotní pojišťovny sahat do vlastních rezerv. Pokud s tím stát něco neudělá, peníze brzy dojdou. A to pocítí pacienti.

VZP koupila bezpečnostní systém za stamiliony, i když celé zdravotnictví šetří.

Firma Lenia, která získala zakázku bez výběrového řízení, bude kontrolovat průmyslové kamery a alarmy, které kanceláře hlídají. Dostane za to 240 milionů korun bez DPH.

Podle informací listu Lenia získala kontrakt 12. listopadu, tedy asi dva týdny předtím, než ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) oznámil, že je nutné ušetřit dvě miliardy korun. Firma se bude za 240 milionů starat o pravidelnou údržbu "instalovaných bezpečnostních a slaboproudých technologií v objektech VZP".

Nutnost smlouvy na údržbu bezpečnostních systémů vysvětluje VZP tím, že spravuje 73 budov a majetek za 3,5 miliardy, a to vyžaduje zkvalitnění systémů ochrany bezpečnosti. Smlouva prý navíc přinese také úspory. "Servis bude prováděn paušálně. Dříve jsme platili za jednotlivé výjezdy údržbářů," říká deníku mluvčí VZP Jiří Rod.

V případě výpadků by podle něj mohlo dojít ke značným škodám na majetku a při ochraně dat, které pojišťovna zpracovává.

Členové správní rady ale o zakázce nevědí. "O tom jsem neslyšel, takže se to na správní radě asi neřešilo," říká předseda rady a poslanec ODS Marek Šnajdr. Management pojišťovny jim skutečně nemusel ani tak velký kontrakt oznámit, ze zákona se musí "pochlubit" jen s plány na koupi majetku.

Správní rada přitom sama volá po úsporách. Na svém pondělním jednání prozatím odložila další projekt – dodání počítačového programu, který by zjednodušil vymáhání dluhů od neplatičů pojistného. Tuto zakázku za 120 milionů korun má dostat právní kancelář exministra Pavla Němce, uvádí deník.

-Eva Vanácová,Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Pacienti si podle Hegera u lékařů specialistů připlatí. Kde a za co?

- Musí se omezit zdravotní péče i když zdravotní pojišťovny peníze mají?

- Gynekologové vybírají kromě 30 korun i tisícikorunový poplatek

Od půlky příštího roku budeme zřejmě platit za zdravotnický materiál

- Za šetrnější operaci si pacienti připlatí, co bude nadstandardní péčí?

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,630 23,810
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články