Policie přijde o dalších 1,37 miliardy, ubere se i hasičům

2. 8. 2011 – 12:55 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Policie přijde o dalších 1,37 miliardy, ubere se i hasičům
Hasičský záchranný sbor nejspíše přijde oproti roku 2011 o 306 milionů korun., Foto:MVČR | zdroj: NašePeníze.cz

Rozpočet ministerstva vnitra (MV) by se měl v roce 2012 navýšit o 819 milionů korun. Po odečtení zvyšujících se výdajů na důchody a za nasmlouvané služby eGovernmentu ale Policie České republiky oproti letošnímu roku dostane o 1,374 miliardy méně, řekl v úterý mluvčí MV Pavel Novák.

O rozpočtu jednaly v pondělí špičky rezortu - ministr vnitra Jan Kubice (nestr.), 1. náměstek MV pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Hruška, policejní prezident plukovník Petr Lessy a další.

"Úsporná opatření se nesmí projevit dalším snižováním platů policistů a občanských zaměstnanců. V současné době jsme nuceni analyzovat dopady snižování rozpočtu na činnost policie," uvedl Lessy.

TIP: U dopravní nehody si na příjezd policie počkáte i půl dne, nejsou peníze

Hasičský záchranný sbor nejspíše přijde oproti roku 2011 o 306 milionů korun. "Budeme muset v rámci investičních prostředků více využít financování z evropských fondů, v oblasti provozních a mzdových nákladů téměř žádné další rezervy nemáme," uzavřel generální ředitel Hasičského záchranného sboru generál Miroslav Štěpán.

Přitom se celkový rozpočet ministerstva podle návrhu ministerstva financí navýší o necelých 400 milionů korun. "Ve svém celkovém součtu je však oproti letošnímu roku rozpočet kapitoly vnitra navýšen pouze o 393,8 milionu korun," podotknul Novák. Ministerstvo ale poslední dva roky odkládalo splacení faktur České poště, která poskytuje ministerstvu vnitra jak služby v oblasti informačních technologií, tak i telekomunikační provoz. Pokud by neplatilo i nadále, hrozilo by mu penále.

"Jsme v situaci, kdy hrozí další finanční propad díky možným penalizacím z nesplacených závazků. Nemůžeme tyto problémy stále hrnout před sebou a tvářit se, že je vyřešíme v dalších letech. Náklady na provoz ICT a projekty eGovernmentu byly redukovány na nejnižší možné minimum, přesto výraznějších úspor díky existujícím smluvním závazkům lze dosáhnout obtížně. Můžeme se pokusit vypovědět či upravit nevýhodné smlouvy, můžeme prodat nepotřebný majetek, u kterého platíme náklady za provoz, můžeme přehodnotit množství a potřebnost odebíraných služeb, ale nemůžeme do nekonečna odkládat platby za tyto závazky," podotknul Kubice.

Ministerstvo se tak dostane do deficitu o hodnotě 1,8 miliardy korun.

"O propouštění policistů nepadlo na jednání ani slovo," uvedl Novák s tím, že policie bude respektovat služební zákon. "Nyní se budou připravovat podrobné analýzy," dodal.

 

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články