Policie šetří půlmiliardový daňový únik při obchodu s emisemi

8. 6. 2010 – 8:06 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Policie šetří půlmiliardový daňový únik při obchodu s emisemi
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Detektivové specializující se na finanční kriminalitu šetří půlmiliardový daňový únik při obchodování s emisními povolenkami.  

Podle informací úterního Práva prověřují firmu, která přes nastrčené bílé koně ve velkém kšeftovala s emisními certifikáty a státu neodváděla ze zisku ani korunu.

"Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby," potvrdila deníku Právo mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Podle ní zatím nikdo obviněn nebyl.

"Škoda spočívá v úniku na dani z přidané hodnoty a předběžně přesahuje 500 milionů korun," upřesnila Válová. O podrobnostech ale hovořit nechtěla. "Vzhledem ke stadiu šetření v uvedené věci nelze informovat o konkrétních úkonech ani dalších detailech," vysvětlila.

Emisní povolenky firmám v Evropské unii dovolují vypouštět oxid uhličitý, přičemž jedna povolenka přestavuje jednu tunu CO2. Firmy jejich většinu dosud dostávají zadarmo. Když je nevyužijí, mohou je prodávat nebo naopak dokupovat, pokud jim nestačí.

České firmy ročně získají zdarma emisní povolenky v hodnotě kolem čtyř až pěti miliard korun. Nejvíce na nich vydělávají hutní společnost ArcelorMittal a ČEZ, které si podle Práva prodejem zbylých povolenek přijdou na stovky milionů korun.

Česká republika není jedinou zemí, kde při obchodování s emisními povolenkami přichází státní kasa o daně. Například letos na jaře německá policie provedla zátah, jehož výsledkem bylo sto padesát obviněných, kteří stát obrali v přepočtu o 4,6 miliardy korun na neodvedené dani z obratu, píše Právo.

-Mediafax

Kam dál?

- Zelená úsporám: Japonci koupili dalši emisní povolenky - bude více peněz na zateplení

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články