Policii chybějí peníze na fiktivní úplatky

25. 9. 2010 – 10:35 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Policii chybějí peníze na fiktivní úplatky
V nedávné době předstíraný úplatek použila policie během vyšetřování úplatkářské aféry bývalého starosty brněnské městské části Žabovřesky, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Korupčník si řekne o peníze, policie mu je dá, ale vzápětí ho zatkne, právě tak jednoduše si ministr vnitra Radek John (VV) představuje institut tzv. předstíraného převodu s tím, že ho mají detektivové více využívat.

Jenže policii na úplatky chybějí peníze, píše v sobotním vydání deník Právo.

Předstíraný převod je pro detektivy vedle nasazení agenta, sledování osob nebo odposlechů jednou z účinných metod, jak získat důležité důkazy. Policie totiž může po souhlasu státního zástupce vstoupit za určitých podmínek „do hry“ a např. někomu předat úplatek, zaplatit za kradené auto nebo nakoupit drogy. Všechny převody se přitom financují z tzv. zvláštního fondu policie, který je ovšem v současné době v podobném stavu jako rozpočet celého resortu – peníze zkrátka chybějí, uvádí list.

 

TIP: Radek John: Za odhalení korupce dostane policista i 700 tisíc korun

 

Podle dobře informovaného zdroje Práva z policejního prezidia se fond za poslední rok ztenčil až o dvacet procent a ke všem žádostem policie o jeho navýšení bylo zatím ministerstvo vnitra hluché. Např. ve zvlášť závažných hospodářských kauzách přitom policie převádějí často až desetimiliónové částky, které se jí sice vrátí, ale v inkriminovanou dobu je nemůže použít na nic jiného. Veřejně prezidium o stavu fondu mlčí.

Ministerstvo vnitra nicméně prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Reichla připustilo, že problém existuje. „Jsme si toho vědomi a budeme tuto situaci v nejbližší možné době řešit,“ řekl Právu Reichl s tím, že boj proti korupci je pro resort prioritní. Jednu z možností podle něj představuje redukce personálního stavu na policejním prezidiu o jednu třetinu, kterou John nedávno nařídil do konce letošního roku provést. „Ušetřené peníze by pak mohly jít z části právě do zvláštního fondu policie,“ vysvětlil Reichl.

V nedávné době předstíraný převod použila s úspěchem např. protikorupční policie během vyšetřování úplatkářské aféry bývalého starosty brněnské městské části Žabovřesky Aleše Kvapila a někdejšího tajemníka úřadu Brno-střed Radovana Novotného. Soud v září zatím nepravomocně poslal oba na sedm let do vězení za přijetí miliónového úplatku, který požadovali od podnikatele Jiřího Štopla. Ten chtěl v Žabovřeskách stavět a schůzky s oběma bývalými politiky si nahrával a záznamy poskytl detektivům. Samotné předání úplatku už tak proběhlo plně v režii policie, která na to poskytla označené bankovky a těsně po předání peněz oba muže zatkla, píše Právo.

-Zdenek Michora,Mediafax

Kam dál: Video: Hasiči i policisté přijdou o miliardy, John musí šetřit

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články