Policisté by měli mít přehled kde mají lidé bankovní účet, navrhuje John

22. 11. 2010 – 13:54 | Bankovní účty | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Policisté by měli mít přehled kde mají lidé bankovní účet, navrhuje John
Pomoci policii by mělo i další opatření - rozšíření zločinů, na něž lze nasadit odposlechy, Foto: Dalibor Durcak, FB profil RJ | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr vnitra Radek John (VV) má připravený první balík "opravdových" protikorupčních opatření. Není však jasné, kdy změny začnou platit - řada z nich totiž naráží u koaličních partnerů. Informace přineslo pondělní vydání Mladé fronty Dnes.

V návrzích, se kterými dnes John hodlá seznámit novináře je například povinnost zveřejňovat jmenovité seznamy, jak který člen vlády i obecních a krajských zastupitelstev hlasoval, povinnost pro ministerstva, úřady a kraje zveřejňovat veškeré informace týkající se prodejů a nově i pronájmů majetku státu na internetové stránce Centrální adresa či přerozdělení pravomocí mezi zastupiteli a radou obcí. V řadě měst a vesnic je totiž uzavírání nejrůznějších nájemních smluv pouze v rukách radních.

 

TIP: Radek John: Za odhalení korupce dostane policista i 700 tisíc korun

 

Další účinná opatření v boji proti korupci John spatřuje mimo jiné ve vytvoření centrálního registru účtů, který policii zatím chybí. Pokud má u někoho podezření na korupci či jiný majetkový zločin a chce dotyčnému "projet" účet, musí nejdříve zjistit, kde jej má. To znamená obeslat desítky českých bank a dalších peněžních ústavů. Nově by se policisté jen podívali do registru a hned by věděli, kterou banku požádat o informace.

 

<%Anketa41%>

 

Pomoci policii by mělo i další opatření - rozšíření zločinů, na něž lze nasadit odposlechy. Poslanec ODS Marek Benda totiž společně s kolegy z ústavně-právního výboru vloni prosadil nenápadnou změnu zákona, která způsobila, že policie od letoška nemůže nasazovat odposlechy na množství protitunelářských a protikorupčních paragrafů. Proti tomu se bouří policisté, žalobci i někteří trestní soudci. Ministr John má připravenou změnu, zatím ale naráží na odpor partnerů.

-Petr Barták,Mediafax

Kam dál?

- Transparency International už nebude radit ministrovi vnitra Johnovi

- Úředníci nejsou odpovědni za své chyby, to nahrává korupci

- Korupce v Česku činí ročně kolem 200 miliard korun říká Miloš Zeman

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články