Poplatky u praktických lékařů chtějí občanská sdružení zrušit

19. 7. 2010 – 20:56 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poplatky u praktických lékařů chtějí občanská sdružení zrušit
Proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví se tradičně ostře vymezuje Svaz pacientů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Koaliční vláda na svém druhém zasedání ve středu 21. července projedná návrh zákona z dílny ČSSD na zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Občanská sdružení Svaz pacientů ČR a Sdružení občan by uvítaly zrušení placení poplatků u praktického lékaře.

"Tento návrh bude odmítnut. Strany koaliční vlády mají v této věci celkem jednotný názor a jdou opačným směrem než ČSSD," řekl Mediafaxu politolog Jan Kubáček s tím, že koalice přijde s vlastním návrhem, vůči kterému se poté ČSSD vymezí.

Proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví se tradičně ostře vymezuje Svaz pacientů ČR v čele s prezidentem Lubošem Olejárem. "Vycházíme z rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že regulační poplatky jsou legální, dokud mají regulační funkci. Tedy ne funkci daně, nebo pokuty," přibližuje Olejár.

Podle něj nejde o 30 korun, ale o princip. Pacient by podle něj měl mít volný přístup ke zdravotnické péči bez ekonomického omezování. "Navrhujeme, aby pacient platil pouze tehdy, chce-li navštívit lékaře specialistu bez doporučení praktického lékaře," řekl Mediafaxu Olejár.

Toto je jedním ze 30 bodů k projednání, které v pátek Svaz pacientů zaslal novému ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09). "V pondělí očekáváme reakce. Mezi našimi požadavky jsou například i zřízení centrálního registru stížností nebo institut ombudsmana pro pacienty," vysvětlil Olejár.

Také Pavel Vepřek ze Svazu Občan zastává stanovisko, že u praktického lékaře by se poplatky platit neměly. "Měla by to být bezplatná brána ke zdravotní péči," uvedl s tím, že u specializovaného lékaře by pacient platit měl, pokud se rozhodne k němu jít sám, bez doporučení svého praktického lékaře. Oproti Olejářovi by však Vepřek neprotestoval proti zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici nebo za pohotovost. "S poplatky by se nemělo pracovat ideologicky, ale technicky," shrnul své stanovisko.

 

<%Anketa174%>

 

Regulační poplatky ve zdravotnictví zavedla vláda Mirka Topolánka (ODS) na počátku roku 2008. Za návštěvu lékaře od té doby pacient platil 30 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun, za položku na receptu 30 korun a za pobyt v nemocnici nemocní začali platit 50 korun za den. Zároveň byl stanoven limit maximální možné částky zaplacené za poplatky ročně. Peníze, které pacient vydal nad tuto mez, se mu vrátily. Proti nepopulárním poplatkům se vzedmula vlna odporu, stala se symbolem opozičního boje. K ní se přidali i někteří vládní poslanci, především z KDU-ČSL a SZ, a kabinet pod tlakem některé parametry systému zmírnil. Snížil limit maximální částky zaplacené za poplatky a od plateb osvobodil některé sociální skupiny.

Levice se v minulém období snažila několikrát poplatky zrušit nebo výrazně omezit. Socialisty ovládnuté kraje po krajských volbách v roce 2008 začaly poplatky zaplacené v krajských zařízeních pacientům vracet. Tuto praxi několikrát odmítly soudy, ministerstvo vnitra a nakonec i Evropská komise. Po sněmovních volbách v roce 2010, kdy levice nezískala většinu v dolní komoře parlamentu, regiony od proplácení postupně upustily. V této praxi pokračuje pouze Plzeňský a Středočeský kraj, ovšem v omezené podobě. O proplacení musí pacient požádat sám krajský úřad.

Nová středopravicová vláda poplatky rušit nehodlá, změní se pouze platba za položku na receptu. Nahradí ji jednotná částka ve výši 30 korun.

Naopak zvýšit by se podle premiéra Petra Nečase (ODS) měl poplatek za hospitalizaci. Za den strávený v nemocnici by měl pacient zaplatit minimálně 100 korun s tím, že ceny budou odstupňovány podle úrovně takzvaných hotelových služeb.

Premiér počítá také se zvýšením platby u lékařů specialistů, pokud k nim pacient přijde bez doporučení obvodního lékaře. "Posíleny budou kompetence a odpovědnost primární péče a zvýšena bude regulace za návštěvu ambulantního specialisty bez doporučení," řekl Nečas. O konkrétní výši těchto poplatků se však strany zatím nedohodly.

-Petra Kotvová, Mediafax

Kam dál?

- Poplatek za položku na receptu nahradí poplatek za recept. Co nás čeká?

- Léky budou i bez doplatku, dohodla se na tom nová vláda

- ČSSD přestane v krajích proplácet poplatky

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články