Porodné bude jen na první dítě, stát ušetří 1,5 miliardy

19. 9. 2010 – 19:49 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Porodné bude jen na první dítě, stát ušetří 1,5 miliardy
Vláda navrhuje, aby pro nárok na porodné byly stejné podmínky jako pro obdržení dětských přídavků, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09) se domnívá, že díky zpřísnění podmínek pro vyplácení porodného by stát v příštím roce mohl ušetřit 1,5 miliardy korun. Drábek to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle Drábka porodné nepředstavuje efektivní podporu, protože je vypláceno pouze jednorázově a zpětně. Lépe by bylo rodiny podporovat formou rodičovského příspěvku. Navíc je vyplácen měsíčně a z pohledu Drábka se jedná o samostatnou administrativní zátěž.

Vláda navrhuje, aby pro nárok na porodné byly stejné podmínky jako pro obdržení dětských přídavků. Tedy příjmy do hranice 2,4 násobku životního minima.

 

<%Anketa167%>

 

Drábek v diskusním pořadu také zdůraznil, že vláda se zavázala snížit objem platů o deset procent ve státní správě. Ministr práce a sociálních věcí by chtěl úplně či částečně odstoupit od systému tarifních tabulek. Podle něj je tento systém neudržitelný. Jeho stínový protějšek Zdeněk Škromach (ČSSD) ale uvedl, že z jeho pohledu je tento systém relativně spravedlivý.

 

TIP: Stát dává lepší platy než firmy

 

V současné době je poměr tarifní složky platu a osobního příplatku sedmu ku jedné. Ministr Drábek se domnívá, že je třeba tento systém upravit tak, aby byl více motivační. To znamená změnit poměr na čtyři ku třem. Výsledek ale bude ještě záležet na jednání i s představiteli odborů. Tento návrh ale kritizoval Škromach.

Co se týká poklesu mezd ve státní správě, ministr se domnívá, že tento faktor nebude mít vliv na platy v podnikatelské sféře. Ty by měly buď stagnovat či růst. Ministr dále pak sdělil, že nebude navrhovat zvýšení minimální mzdy. K diskuzi o tomto tématu by nejdříve mělo dojít na podzim roku 2011. "V žádném případě nebudu navrhovat zrušení minimální mzdy,"dodal. "Co se týká zvýšení minimální mzdy tak si myslím, že ta vhodná diskuze nastane někdy na podzim příštího roku, až budeme vidět, jak se vyvíjí ekonomika, jak se vyvíjí průměrná platová a mzdová úroveň, jaký je růst mezd," vysvětlil. Škromach se ale domnívá, že minimální mzda by se měla každým rokem zvyšovat o 500 korun.

 

-Simone Radacicova, Mediafax

Psali jsme:

- Porodné se bude vyplácet jen na první dítě

- Porodné mají dostat jen sociálně potřební

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články