Porodné se od ledna omezí, rodičky se snaží porodit ještě dnes

31. 12. 2010 – 9:18 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Porodné se od ledna omezí, rodičky se snaží porodit ještě dnes
Rodičky doslova hrají že mají kontrakce, nebo že jim praskla voda, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Do dnešního dne platí, že porodné dostane na každé dítě každá matka, nebo rodina bez ohledu na výši příjmů. Od ledna však porodné dostanou jen matky a rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4násobek životního minima.

U rodičovského páru to tedy znamená maximálně sedmnáct tisíc korun.

Server iDNES.cz uvedl, že maminky, které stihnou porodit do páteční půlnoci, dostanou od státu příspěvek třináct tisíc korun. Porodí-li až v novém roce, mají smůlu, protože začne platit zákon zpřísňující vyplácení porodného. Řada budoucích maminek tak lékaře žádá o uspíšení porodu.

 

<%Anketa167%>

 

V posledních dnech tak stoupl výrazně tlak budoucích maminek na umělé vyvolání porodu.

"Každý den se objeví jedna až dvě rodičky, které chtějí rodit. Tvrdí, že mají kontrakce, či dokonce že jim odtekla plodová voda. Ale není to pravda," řekl včera Petr Dzvinčuk, primář porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci.

Rodičky se podle serveru nechávají přivézt sanitkou nebo vlastní dorpavou do porodnice a doslova "hrají" že mají kontrakce, nebo že jim praskla voda. To však zkušený lékař pozná. Uvedl iDNES.cz

"Takže je vyšetříme, a když zjistíme, že je všechno v pořádku, pošleme je zase domů. A ony prosí, ať si je tam necháme," popisuje situaci primář Petr Dzvinčuk. A dodává: "My nemůžeme ukončovat těhotenství a tím ohrožovat dítě."

Kam dál:  Porodné bude jen na první dítě, stát ušetří 1,5 miliardy

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články