Poslanci a senátoři si letos odpustí služební cesty do exotických zemí

13. 1. 2011 – 18:36 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci a senátoři si letos odpustí služební cesty do exotických zemí
Výjimkou je pouze zahraniční výbor, který má tyto cesty v popisu práce, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Škrty v rozpočtu obou parlamentních komor ovlivní i letošní podobu zahraničních cest poslanců a senátorů. Zákonodárci si proto v roce 2011 odpustí většinu cest do exotických destinací, uvedl ve čtvrtek deník Právo.

Předběžný plán cest jednotlivých sněmovních výborů dává tušit, že se budou poslanci a zákonodárci v letošním roce skutečně držet zpátky. Pracovní cesty poslanců do zahraničí musí ještě schválit organizační výbor dolní komory.

Jejich cestovatelské choutky krotí letošní rozpočet určený na cesty do zahraničí, který je v porovnání s loňským rokem o 13 milionů korun menší. Poslanci mohou procestovat 29,5 milionu korun. Vynechají tak země jako je Vietnam, Peru nebo Mali, které navštívili loni, a namísto exotických zemí se podívají především po Evropě.

 

TIP: Sněmovna šetří, poslanci budou cestovat maximálně po Evropě

 

Výjimkou je pouze zahraniční výbor, který má tyto cesty v 'popisu práce'. Jeho členové by v letošním roce mohli vycestovat například do Spojených států, Ruska, Číny nebo Kuvajtu. "Chceme se soustředit na státy, které jsou pro nás důležité z hlediska bezpečnostního i ekonomického," uvedl místopředseda výboru Jan Hamáček (ČSSD).

Více než ostatní budou cestovat také členové výboru pro evropské záležitosti a výboru pro obranu a bezpečnost. Navštíví například země, které usilují o členství v Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii (EU).

V rámci úspor by měly obě komory při plánování zahraničních cest spolupracovat, a pokud to není nutné, nejezdit nikam dvakrát. Senát má na cesty do zahraniční ve srovnání s Poslaneckou sněmovnou o polovinu méně peněz. Celkem si tak musí vystačit se sumou 14,5 milionu korun.

-Tomáš Paták,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,370
USD 22,550 22,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články