Poslanci přehlasovali Senát, důchodová reforma platí - jak to bude?

21. 6. 2011 – 22:12 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci přehlasovali Senát, důchodová reforma platí - jak to bude?
Důchodový věk u žen se bude zvyšovat po přechodnou dobu o šest měsíců ročně, nikoli o čtyři, jako je tomu nyní, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Lidé, kteří mají vyšší mzdy, budou mít i vyšší důchody. Poslanci v úterý přehlasovali Senát a schválili takzvanou malou důchodovou reformu, která dále přináší například zvyšování věku pro odchod do důchodu.

"Já osobně si myslím, že jsme v Senátu našli docela dobrý kompromis mezi sněmovní verzí a požadavky opozice," uvedl změny horní komory parlamentu senátor ČSSD Zdeněk Škromach.

Senátoři za ČSSD chtěli do předlohy přidat například zvýšení základní výměry důchodů, změny požadovali i v oblasti zastropování penzí. (Čtěte také: ČSSD se chce o návrhu důchodové reformy poradit i s vámi)

"Ty pozměňovací návrhy znamenají vypuštění výrazné většiny toho původního návrhu. Úprava Poslanecké sněmovny je vyvážená a prvky v ní obsažené jsou navzájem provázané," reagoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), když se přimlouval za přijetí sněmovní verze zákona.

Schválení novely považuje předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) za hrubou chybu, protože předloha podle něj zhorší životy občanů. "Veřejnost s těmito opatřeními nesouhlasila a svůj postoj vyjádřila prostřednictvím podpory stávky v dopravě," narážel na čtvrteční stávku, kterou vyhlásila Koalice dopravních odborových svazů. Vláda se podle něj ani nesnažila najít s nespokojenou částí veřejnosti kompromis. Pokud sociální demokraté vyhrají příští volby, zákon by chtěl zrušit. "Nezbývá než po příštích volbách tento sociálně necitlivý zákon nahradit normou, která bude spravedlivá a pro občany přijatelná," uzavřel.

Komu se vyplatí důchodová reforma?

 

Pokud návrh projde celým legislativním procesem, tedy i přes podpis prezidenta republiky, bude to v praxi znamenat, že lidem z nejnižší příjmové skupiny jejich důchody neklesnou, naopak stoupnou lidem s nejvyššími příjmy. To bylo podstatou judikátu Ústavního soudu, který kritizoval penzijní systém za to, že je přehnaně solidární a málo zásluhový.

Přibližně 70 procentům lidí však výměra důchodu klesne. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ovšem již dříve vysvětlil, že nominální výše důchodů bude naopak stoupat v důsledku každoroční valorizace a pětiletého přechodového období.

Starý člověk nemá být žádný dement, jehož revírem je Kaufland, říká Valtr Komárek

Nově přiznávané důchody od října letošního roku tedy sice budou snižované po dobu pěti let, ale zároveň budou penze každoročně plošně valorizované, jako tomu bylo dosud. "Průměrný důchod tedy sice bude klesat o zhruba 60 korun ročně kvůli zavedeným změnám, ale zároveň bude valorizován o přibližně 360 korun ročně," uvedl dříve Drábek.

Změny postihnou i princip valorizace tak, aby se omezil manévrovací prostor vlády. Dosud platný princip, že důchody se valorizují o 100 procent hodnoty inflace a o jednu třetinu růstu reálných mezd, se zachová. Bude však ukotvený v zákoně jako automatický mechanismus, což by mělo jakékoli vládě zabránit do tohoto systému zasahovat.

Důchodový věk u žen se bude zvyšovat po přechodnou dobu o šest měsíců ročně, nikoli o čtyři, jako je tomu nyní. Ke sjednocení věku odchodu do důchodu pro muže i ženy dojde v roce 2041. (TIP: Čtvrtina Čechů chce pracovat i v důchodu, do kolika jste ochotni pracovat vy?)

Změny v systému redukčních hranic budou spočívat zejména v tom, že jejich výše nebude fixní, ale bude definována jako násobek, případně podíl průměrné mzdy.

První redukční hranice, do níž se příjmy pro výpočet důchodu budou započítávat 100 procenty, bude 44 procent průměrné mzdy. Druhá redukční hranice, do níž se budou příjmy započítávat 26 procenty, bude 400 procent průměrné mzdy. Nad druhou redukční hranici se příjmy nebudou započítávat vůbec.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články