Poslanci si zruší dopravu zdarma a zdaní poslanecké náhrady

25. 6. 2010 – 8:11 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci si zruší dopravu zdarma a zdaní poslanecké náhrady
"V této zemi prostě nezdaněné benefity nemají co dělat," doplnil předseda VV Radek John, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanci rodící se vládní koalice ODS, TOP 09, Věcí veřejných se na svém čtvrtečním jednání shodli na zrušení příspěvku na dopravu. Informoval o tom lídr občanských demokratů Petr Nečas.

"Je to skutečně velká změna, protože tento příspěvek se zde ruší asi po sto letech," řekl Nečas.

Zároveň se zrušením bezplatné jízdy městskou hromadnou dopravou se zástupci stran shodli na zdanění poslaneckých náhrad. "V této zemi prostě nezdaněné benefity nemají co dělat," doplnil předseda Věcí veřejných Radek John.

 

Čtěte také: Zaměstnanecké benefity jako stravenky nebudeme dotovat, avizuje Kalousek

 

Politici se na změnách dohodli v rámci projednávání kapitoly právo, spravedlnost, korupce, veřejná správa a boj proti byrokracii. Součástí návrhu je i legislativní úprava, která umožňuje snížení platů ústavních činitelů.

Trojkoalice se zavázala, že vláda bude zveřejňovat, kdo z ministrů jak hlasoval při projednávání veřejných zakázek, dotací a transakcích s majetkem státu. "Výjimkou pochopitelně budou ty zakázky, u nichž zákon zveřejnění informací z bezpečnostních důvodů neumožňuje," řekl Nečas.

Kapitola týkající se práva a spravedlnosti ještě není zcela uzavřena a podle Nečase si vyžádá určité úpravy. Mezi sporné body patří například zákon o obecném referendu, ale bližší informace zástupci stran neuvedli. Důležitým bodem čtvrtečního jednání byla i připravovaná novela zákona o státní službě, která stále není uspokojivě dořešená.

"Zákon v současné podobě je neaplikovatelný, protože kromě jiného zvyšuje výdaje rozpočtu o asi šest miliard korun ročně," řekl Nečas. Budoucí vládní trojkoalice chce takovou úpravu, která umožní i smluvní platy, nikoli pouze tarifní platy, a bude zahrnovat celou veřejnou správu, nikoli pouze státní správu. "Málokdo si uvědomuje, že drtivou většinu úkonů nevykonávají státní úřady, ale samosprávné úřady. Bylo tedy trochu nesmyslné mít zákon, který má definovat práci státních úředníků, ale na většinu úředníků se nevztahoval," doplnil Nečas.

-Mediafax

Kam dál?

- ODS, TOP09 a VV chtějí snížit platy i náhrady politik

- Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

- Platy manažerů státních firem se změní už v červnu, stát ušetří

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,210 24,330
USD 22,060 22,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články