Potraviny: Brzo se dozvíme odkud je třeba mouka v chlebu

2. 6. 2009 – 1:12 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Potraviny: Brzo se dozvíme odkud je třeba mouka v chlebu
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

V blízké budoucnosti si Evropané budou moci koupit chleba a zároveň se dozvědět, odkud pochází mouka, z které je vyroben. Evropská unie zvažuje, že rozšíří používání etiket na potravinách na označování místa zemědělské produkce. Tento krok následuje po skončení celoevropské konzultace o otázkách jakosti potravin. Zemědělci, zpracovatelé a spotřebitelé vyjádřili pevnou podporu širšímu používání etiket označujících \"místo hospodaření\".


Tyto etikety označují zemi sklizně či chovu, nikoli kde byl produkt zpracován. Jsou již povinné pro některé druhy potravin, které se v EU prodávají, jako jsou například nezpracované hovězí maso, drůbež, ovoce, zelenina, vejce, med, víno a olivový olej.

- Za bydlení a potraviny utrácíme nejvíc
-
Češi se kvůli směrnici EU obávají zdražování potravin
-
Jaké potraviny chceme jíst? Tradiční, organické anebo geneticky modifikované?
-
Supermarkety vedou nekalou cenovou válku proti zemědělcům

Ve sdělení Komise se uvádí, že se vezmou v úvahu obavy zpracovatelů a maloobchodníků, kterým dělá starosti, že bude obtížné zjistit původ všech složek ve zpracovaných potravinách.

V Evropské unii existují jedny z nejpřísnějších požadavků na chov a pěstování na světě. Mnoho spotřebitelů však pochybuje o kvalitě produktů dovážených ze zemí mimo EU zvláště poté, co se v posledních letech objevilo několik případů dovezených potravin, jež ohrožovaly zdraví spotřebitelů.

Evropským zemědělcům se etikety líbí, protože zvyšují atraktivnost jejich produktů jak v EU, tak na světových trzích. Mnoho z nich si přeje, aby byly etikety ještě přesnější a označovaly i příslušný region zemědělské produkce.

Sdělení rovněž vyzývá k vyjasnění zmatků způsobených bujením dalších druhů označování potravin v EU. Mnoho zemí, zpracovatelů a maloobchodníků používá systémy, které se liší od těch, jež používá EU.

Komise má v úmyslu zrušit etikety EU, které označují a chrání názvy tradičních produktů. Od roku 1992, kdy byl systém zaveden, bylo zaregistrováno pouze 20 takových produktů. Patří mezi ně například tradiční finské pirohy, sýr mozzarella vyráběný podle italského způsobu a některá belgická piva.

Přehodnoceno by mělo být rovněž používání etiket EU, jež se vztahují k zeměpisnému původu produktu. Mezi produkty s tímto logem patří například sýr Camembert z francouzské Normandie, druh sušené šunky prosciutto z italské Parmy, olivový olej z řeckého přístavu Kalamáta, skotské hovězí ze Spojeného království a německá klobása bratwurst z Norimberku.

V současné době se připravuje logo EU pro biopotraviny. Od roku 2010 bude povinné pro všechny produkty, které se budou v Unii prodávat jako ekologické.


Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články