Povinné ručení začalo zdražovat

- Auto-moto autor: Martin Slapnička

Cena povinného ručení v minulých letech spíše stagnovala či mírně klesala. V letošním roce ale Česká asociace pojišťoven (ČAP) očekává, že průměrná cena povinného ručení vzroste o 3,4 procenta na 2 869 korun. Může za růst počtu nehod i finanční náročnost škod.

zdroj: freeimages.com

„V klíčovém segmentu osobních aut občanů se u nově uzavíraných smluv zvyšuje pojistné o 5,3 procenta, nejvyšší nárůst je u nejvíce rizikových klientů, kteří již v minulosti způsobili škody. Růst u nich zaznamenáváme v průměru o více než 200 korun, zatímco navýšení u klientů bez opakovaných minulých škod je většinou v nižším rozsahu,“ řekl pojistný matematik asociace Petr Jedlička.

Průměrná výše majetkové škody trvale roste. „Již za období let 2011 až 2014 to bylo průměrně o 3,3 procenta ročně, od roku 2015 to je už o 7,2 procenta ročně. Průměrná škoda tak i nadále roste a aktuálně překračuje 42 000 korun,“ upozornil Petr Jedlička.

Důvodem je především rostoucí cena práce v autoservisech, náhradních dílů či opravy vozidel se stále dražšími systémy. Odškodnění za nemajetkové újmy se výrazně zvyšuje od roku 2014, tedy od platnosti nového občanského zákoníku. Zároveň například rostou i ceny lékařské péče.

„Zaznamenali jsme meziroční růst odškodnění za nemateriální újmu o 6,9 procenta proti loňskému roku vlivem růstu průměrné mzdy, na kterou jsou hlavní typy nároků nemateriální újmy napřímo navázané,“ dodal Petr Jedlička.

Tagy: auto pojištění povinné ručení pojištění auta

Zdroje: ČAP