Pozor na nástrahy vánočních nákupů

20. 12. 2017 – 11:35 | Spotřebitelé | red | Diskuze:

Pozor na nástrahy vánočních nákupů
zdroj: freeimages.com

Zadlužit se na Vánoce je čím dál tím jednodušší. Dluhům a problémům se splácením nahrává virtuální prostředí. Vstát z gauče a dojít do obchodu nemusíte ani kvůli jídlu, ani kvůli vánočním dárkům. Jenže virtuální placení má i své nevýhody. Když člověk opravdu musí vytáhnout peněženku, vyndat bankovky a zaplatit, více si uvědomuje hodnotu peněz.

Říká se, že peníze jsou kulaté, takže se rychle rozkutálí. O těch virtuálních to paradoxně platí dvojnásob. Při placení v obchodě nemusíte ani kartu vyndavat z peněženky.

Při shánění těch nejlepších dárků je jednoduché zapomenout, že každá platba kreditní kartou může být cesta k finančním problémům. U kreditní karty je výhodou tak zvané bezúročné období, které začne ve chvíli, kdy kartou zaplatíte, a končí (dle banky) například až za 50 dní. Pak už naskakuje sjednaný úrok.

Sjednáte-li si kontokorent k debetní kartě, s bezúročným obdobím nepočítejte. Dluh se začne úročit okamžitě. Jestli si nutně potřebujete půjčit, zvolte nabídku s co nejdelším bezúročným obdobím, ale také s nízkým RPSN (roční procentní sazbou nákladů).

Stačí kliknout a je zaplaceno

I placení přes internet je čím dál tím jednodušší, což má svou světlou i stinnou stránku. Už v podstatě ani nemusíte zadávat platební údaje. Stačí jednou v daném internetovém obchodě zaplatit a dovolit zapamatování platebních informací. Na tohle jsou zrádné aplikace zprostředkující nákup například přes Wish, nebo Alliexpress. Při opakovaném nákupu můžete jen klikat na zboží a košík máte plný během pár minut, pak dáte zaplatit a je to. Panice propadnete až při zevrubném prozkoumání bankovního účtu.

Narůstajícím účtům za vánoční dárky také nahrávají „delší“ Vánoce. Každý rok obchodníci začínají dříve s vánoční výzdobou, nabídkou na super levné a úžasné dárky a ty nejlahodnější sladkosti. Těsně před Vánoci pak i lidé s dávno nakoupenými dárky podlehnou vánočnímu davovému šílenství a ještě něco dokupují.

„Již od začátku října evidujeme čtvrtinový nárůst žádostí o půjčku oproti jiným částem roku,“ uvádí marketingová ředitelka společnosti Profi Credit Dana Soukeníková. Češi prý rádi nakupují dárky v předstihu, aby se vyhnuli stresu spojenému s předvánočním shonem. Zejména kamenné prodejny vycházejí svým zákazníkům vstříc a svoji vánoční nabídku představují obvykle již na počátku října.

Voucher je fajn dárek, ale není toho málo?

V posledních letech jsou v kurzu dárkové vouchery, ať už ze slevových portálů nebo do různých obchodů. Vouchery jsou super dárek, ale člověku se zdá, že je toho málo. I když papír v obálce s víkendovým pobytem vyšel třeba na čtyři tisíce korun, minimálně nějakou kosmetiku k tomu většina lidí ještě dokoupí.

-Monika Lukešová | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,400
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články