Pozor na padělané euromince! Příbývá jich!

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Počet padělaných euromincí stažených z oběhu se zvýšil o 17 procent ze 157 000 v roce 2011 na 184 000 v roce 2012. Oznámila to v pondělí Evropská komise.

Pokud jde o padělání eurobankovek, podle údajů Evropské centrální banky, která má ochranu bankovek proti padělání na starosti, bylo v roce 2012 z oběhu staženo přibližně 531 000 kusů. Foto:SXC

Pokud jde o padělání eurobankovek, podle údajů Evropské centrální banky, která má ochranu bankovek proti padělání na starosti, bylo v roce 2012 z oběhu staženo přibližně 531 000 kusů. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Vzhledem k tomu, že v současnosti je v oběhu 16,5 miliardy pravých euromincí, se padělky vyskytují v poměru jedna padělaná na 100 000 pravých mincí. "Tento typ trestné činnosti se stále nejvíce týká mincí v nominální hodnotě dvou eur, které představují téměř dvě ze tří odhalených padělaných euromincí," uvedla Komise.

Pokud jde o padělání eurobankovek, podle údajů Evropské centrální banky, která má ochranu bankovek proti padělání na starosti, bylo v roce 2012 z oběhu staženo přibližně 531 000 kusů.

Preventivní opatření včetně právních předpisů, technické analýzy, koordinace prosazování právních předpisů a soudní spolupráce umožnily členským státům dosáhnout při stahování padělaných euromincí z oběhu jistého pokroku, tvrdí Komise.

"Aby se zlepšilo předcházení, vyšetřování a stíhání padělání eura v celé EU, je však třeba posílit stávající trestněprávní předpisy, jelikož jednotlivé členské státy mají odlišná pravidla a úrovně ochrany," uvedla Komise. V této souvislosti přijala Komise 5. února 2013 návrh směrnice, která stanoví pravidla pro minimální sankce (viz IP/13/88). Zavede účinné vyšetřovací nástroje a zlepší prevenci tím, že umožní analýzu padělků příslušnými orgány, aby se dále posílila ochrana eura i ostatních měn pomocí trestněprávních opatření.

Martin Carek | MED

Tagy: Euro padělky mince padělané euromince