Pracovnice ČNB chtěla zneužít nový zákon a "namnožit" roztrhané peníze

25. 10. 2011 – 22:43 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pracovnice ČNB chtěla zneužít nový zákon a "namnožit" roztrhané peníze
Na podvodu se zřejmě podílelo víc zaměstnanců ČNB i další lidé mimo banku, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Česká národní banka (ČNB) odhalila podvod, který měla na svědomí pětačtyřicetiletá, teď už bývalá zaměstnankyně banky. Žena chtěla vydělat na změně pravidel pro odevzdávání poškozených bankovek, uvedla v úterý TV Nova.

Pracovnice ČNB věděla dopředu, že se bude měnit zákon, který upravuje, kolik peněz dostanete za poškozenou bankovku. Vybrala si 440 tisíc korun v 88 pětitisícových bankovkách, roztrhala je a s pomocí dalších lidí je pak postupně vracela bankám. Vydělat na tom měla více než sto tisíc.

„Úmyslně rozdělila bankovku na dvě části a následně je ve dvou různých obdobích donesla do banky,“ řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Od července vyplácejí banky náhradu za odevzdanou poškozenou bankovku jen v případě, že celková plocha této bankovky je větší než 50 procent. Každý, kdo takovou bankovku odevzdá, dostane zpět celou její hodnotu. Před 1. červencem ale banky vyplácely i za čtvrtinové kusy poškozených bankovek alespoň část jejich hodnoty.

Podvodnice tak roztržené bankovky vracela nadvakrát. První část, která byla menší než polovina bankovky, přinesla před změnou pravidel a dostala za ni 25 procent původní hodnoty bankovky. Druhou, větší část stejné bankovky odevzdala až po 1. červenci a dostala vyplacenou celou hodnotu. Na jedné pětitisícovce tak podvodem vydělala 1250 korun. Celkově za 440 tisíc získala 550 tisíc korun.

Na podvodu se zřejmě podílelo víc zaměstnanců ČNB i další lidé mimo banku. „ČNB podala trestní oznámení, na skupinu osob vně i zevnitř ČNB,“ řekl mluvčí banky Marek Petruš s tím, že žádný ze zaměstnanců ČNB, kteří byli ve skupině, už v bance nepracuje.

Pětačtyřicetiletá žena je zatím jediná, koho už z podvodu pražští kriminalisté obvinili. Hrozí ji až rok vězení. Další lidé, kteří jí pomáhali roztrhané peníze v nejrůznějších bankách vracet, údajně o ničem nevěděli.

Podle TV Nova je tento případ jediný svého druhu, na který Česká národní banka přišla, v současnosti už není tento způsob podvodu možný.

-Václav Kozák | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články