Praha i další města možná přijdou o téměř dvě miliardy z daní

20. 3. 2011 – 9:13 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Praha i další města možná přijdou o téměř dvě miliardy z daní
V připravované novele se má čtyřem největším městům v České republice snížit podíl na daňových výnosech o 1,6 miliardy korun, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Starostové pražských městských částí nesouhlasí s novelou zákona o rozpočtovém určení daní. Spolu s primátorem Prahy Bohuslavem Svobodou (ODS) vypracovali společné usnesení proti připravované novele, sdělila agentuře Mediafax Tereza M. Krásenská, ředitelka odboru komunikace magistrátu.

Připravovaná novela má podle jejich názoru "obrat" městské části o miliardu korun. Starostové v usnesení uvádějí, že pražské městské části jsou financované prostřednictvím takzvaného dotačního vztahu, který podobný jako rozpočtové daňové příjmy ostatních měst a obcí. "Přičemž podíl na jednoho obyvatele městské části se pohybuje v rozmezí od 2400 korun do pěti tisíc korun," píší starostové. Připomínají, že městské části Prahy zajišťují totožné funkce jako jakákoliv jiná obec.

"Městské části jsou si vědomy toho, že se z centrálního pražského rozpočtu financují aktivity, které mají nadregionální charakter a které se v jiných zemích Evropy realizují za významné pomoci státu, například výstavba metra, proto považují jakýkoliv návrh směřující ke snížení daňových příjmů Prahy za nepřijatelný," uvádějí starostové. Požadují, aby při schvalování novely zákona o o rozpočtovém určení daní byla zohledněna daňová rezidence.

V připravované novele se má čtyřem největším městům v České republice snížit podíl na daňových výnosech o 1,6 miliardy korun, z toho Praze o 1,1 miliardy korun.

"Vzhledem k ekonomické krizi poklesly daňové výnosy natolik, že návrh rozpočtu daňových příjmů Prahy letošní rok je na úrovni roku 2008, a ani v letech příštích se nedá očekávat jakákoliv významná progrese. Za této situace odebrat z městského rozpočtu více než miliardu považuji za přímo nebezpečné," řekl primátor Svoboda. Situace je podle jeho slov natolik vážná, že se rozhodnul kvůli tomuto tématu svolat na příští čtvrtek mimořádné zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy.

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články