Praha rozdělila prvních téměř dvěstě milionů korun z hazardu

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Radní hlavního města Prahy na svém úterním zasedání rozdělili částku ve výši 183,2 miliony korun z loterií a hazardních her za první pololetí letošního roku.

Z celkových 366,4 milionu za výherní hrací přístroje a loterijní zařízení připadne polovina magistrátu, druhá polovina městským částem.  Foto:SXC

Z celkových 366,4 milionu za výherní hrací přístroje a loterijní zařízení připadne polovina magistrátu, druhá polovina městským částem. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Ve shodě s koaličním partnerem navrhujeme rozdělení finančních prostředků z loterií zatím za první pololetí 2012 tak, že polovina odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení se poskytne městským částem, a to z jedné poloviny formou neúčelové dotace a z jedné poloviny formou účelové dotace určené na sport, kulturu, školství, zdravotnictví a sociální oblast. Zbývajících část odvodu připadne Praze," vysvětlil primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Z celkových 366,4 milionu za výherní hrací přístroje a loterijní zařízení připadne polovina magistrátu, druhá polovina městským částem. To ale znamená, že městské části dostanou formou neúčelové dotace 91,6 milionu korun. Zbytek poputuje tedy na sport, kulturu, školství, zdravotnictví a sociální oblast.

Jak uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová, zbylou částku ve výši 271 milionů korun si nechá hlavní město jako rezervu.

Rozdělení peněz mezi městské části vychází z počtu dnů, v nichž byly jednotlivé výherní hrací přístroje a jiná technická zařízení na území městských částí povoleny. Doposud za celý rok městské části získávaly z hazardu zhruba 320 milionu korun.

Novela zákona o loteriích platná od letošního roku stanovuje nový systém odvodů, a to jak pro výherní hrací přístroje, tak pro ostatní druhy loterií a jiných podobných her. O penězích z hazardu nyní rozhoduje stát a obce, nikoliv provozovatelé hazardních her, kteří povinně odváděli část výtěžku na veřejně prospěšné účely a posílali peníze přímo jednotlivým organizacím. Zároveň také došlo ke zrušení místního poplatku za provozovaný hrací přístroj.

Denisa Šindlerová | MED

Tagy: hazard Praha peníze