Právník Tomáš Sokol chce žalovat stát kvůli zatajování platů šéfů státních úřadů

13. 7. 2011 – 20:54 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Právník Tomáš Sokol chce žalovat stát kvůli zatajování platů šéfů státních úřadů
Úřady a firmy se státní účastí by informace o výši platů měly poskytovat podle zákona o přístupu ke svobodným informacím. Foto: Tomáš Sokol | zdroj: NašePeníze.cz

Na Česko se řítí vlna žalob na více než pět desítek státních úřadů a firem s majetkovou účastí státu kvůli zatajování platů jejich přestavitelů. Do sporu se státem se z důvodu hromadných odmítání žádostí o zveřejnění platů, odměn a dalších bonusů, chystá právník Tomáš Sokol.

Advokáta Tomáše Sokola si najala redakce online deníku Aktuálně.cz.

Podle serveru Aktuálně.cz, který se snažil získat informace příjmech představitelů předních českých úřadů a firem, se mu dostalo ve většině případů zamítavého stanoviska. Ke své obhajobě úřady využily argumenty: "Nelze vyhovět, příjmy státních zaměstnanců podléhají ochraně osobních údajů či odporuje Listině základních práv a svobod."

Těmito slovy redakci internetového deníku odbyli Úřad vlády, ministerstvo vnitra, Ředitelství silnic a dálnic nebo dvanáct státem financovaných nemocnic.

"Žádost se odmítá. Pokud jde o údaje o výši platu a odměn jmenovitých zaměstnanců ve veřejné správě, jsou tyto údaje bezpochyby osobním údajem ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů. Podle tohoto zákona je jejich poskytování vázáno na souhlas takového zaměstnance," zněla odpověď z Úřadu vlády.

Úřady a firmy se státní účastí by však informace o výši platů měly poskytovat podle zákona o přístupu ke svobodným informacím.

Advokátní kancelář Tomáše Sokola však s utajováním a odbýváním nesouhlasí a proto se rozhodla do sporu jít. "Naopak úřady jsou povinny tyto údaje zveřejňovat," míní Sokol.

Ten svou argumentaci opírá o verdikt Nejvyššího správního soudu, který letos v květnu rozhodl, že pokud zaměstnanci státních úřadů či institucí pobírají plat a odměny z veřejných peněz, neplatí pro ně ochrana osobních údajů a musí zveřejnit, kolik jim stát platí.

"S ohledem na výše konstatované závěry Nejvyššího správního soudu se domnívám, že klient má nárok na jím požadované informace a případné žaloby budou úspěšné," uzavřel Sokol.

Může vás zajímat:

- Tomáš Sokol: ďáblův advokát

- Tomáš Sokol: Pan Michálek ze SFŽP to podělal

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články