Předčasných důchodců v Česku přibývá, kdo má nárok?

- Penze autor: Martin Slapnička

Do předčasného důchodu odešlo v loňském roce 29,5 tisíce Čechů. V letošním roce požádalo o předčasnou penzi již 13,5 tisíce lidí. Celkový počet předčasných penzistů se tak v Česku vyšplhal na 600 tisíc. Proč se lidé do předčasného důchodu hrnou?

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

O předčasný důchod může požádat každý, kdo získá potřebnou dobu důchodového pojištění, maximálně však o pět let dříve. Datum odchodu pomáhají vypočítat například důchodové kalkulačky, kde se zadává pouze datum narození. Důchod se následně krátí v závislosti na době, která zbývá do dosažení důchodového věku. Natrvalo tak můžete přijít řádově o stovky až tisíce korun.

Výplatu předčasného starobního důchodu je možné přerušit, pokud začnete znovu pracovat. „Procentní výměra předčasného starobního důchodu pak může být zvýšena s ohledem na dobu, kterou jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali. Stále však jde o důchod předčasný starobní. Přiznání řádného starobního důchodu již není možné,“ vysvětluje Renáta Provazníková z oddělení komunikace ČSSZ. V předčasném důchodu je možné si přivydělat.

Předčasný důchod využívají lidé v předůchodovém věku především při ztrátě zaměstnání či dlouhodobější nezaměstnanosti. Důvodem odchodu do předčasné penze ale bývá podle České správy sociálního zabezpečení i péče o nemocné příbuzné či pomoc s vnoučaty.

Tagy: penze předčasný důchod odchod do důchodu věk odchodu do důchodu

Zdroje: iDnes.cz