Předvolební kampaň stála přes čtvrt miliardy korun, kdo utrácel nejvíce?

19. 10. 2010 – 9:03 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Předvolební kampaň stála přes čtvrt miliardy korun, kdo utrácel nejvíce?
Ceny komunální a senátní kampaně jsou nižší, než strany utratily před volbami do Poslanecké sněmovny, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Za právě skončené klání před komunálními a prvním kolem senátních voleb strany oficiálně utratily kolem čtvrt miliardy korun, do této částky však nejsou započítány výdaje všech regionálních sdružení, stejně jako dary od sponzorů.

Ve svém úterním vydání to píše deník E15.

Navzdory hlásaným obavám z rostoucích veřejných dluhů se i některé pravicové strany neváhají zadlužovat. Nutí je k tomu fakt, že od loňského jara vedly dohromady tři nákladné volební kampaně, které je finančně zcela vyčerpaly. ´

ODS svůj stopadesátimilionový úvěr splácí ze státní podpory za hlasy v předchozích volbách, bance dluží ještě 40 milionů. „Stejně tolik by měly představovat maximální výdaje stranické centrály na komunální a senátní volby,“ řekl deníku E15 mluvčí občanských demokratů Tomáš Bartovský. Kolik zaplatily jednotlivé regionální organizace a kandidáti na senátory, se dosud neví. „Přesná čísla zatím nejsou k dispozici,“ dodal Bartovský. Podle některých informací měla jen pražská ODS investovat 20 až 30 milionů, oblastní sdružení pak dalších 14.

Neradostnou situaci ve stranické pokladně přiznává i ČSSD. Socialisté jsou v minusu 70 milionů, na komunální a senátní kampaň pak vyčlenili přes 50 milionů. Za pražskou kampaň ČSSD podle oficiálních vyjádření zaplatila přes osm milionů, další čtyři utratily místní stranické buňky.

TOP 09 podle volebního manažera Jaroslava Poláčka hospodaří v černých číslech. Na poslední kampaň strana vyčlenila celkem 27 milionů, z toho více jak třetinu v Praze. K tomu je třeba připočítat čtyři miliony od stranických sdružení „topky“ v hlavním městě, další jeden milion získal pražský lídr Zdeněk Tůma od sponzorů.

S partnery, kteří se podíleli na jarní kampani, se podařilo dohodnout splatnost faktur na polovinu léta,“ vysvětlil Poláček fakt, že hlavní rival ODS se zatím nemusel zadlužit. I TOP 09 je však závislá na příspěvcích od státu, prostředky od dárců by jí nestačily.

Věci veřejné do kampaně investovaly zhruba 40 milionů. „Kolik přesně to bylo v Praze, dopočítáváme,“ uvedla mluvčí strany Petra Hrušová. Komunisté měli v plánu utratit nejvýše 30 milionů.

Ceny komunální a senátní kampaně jsou nižší, než strany utratily před volbami do Poslanecké sněmovny. ČSSD stála 200 milionů a ODS 150 milionů. Ostatní investovaly o něco méně. Celkové náklady podle oficiálních údajů převýšily 400 milionů. (Více v článku Strany počítají finanční ztráty po volbách. Za kolik se kupovaly hlasy voličů )

-Tomáš Cížek, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články