Přehled: Co zásadního změní schválené reformy?

3. 9. 2011 – 8:17 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Přehled: Co zásadního změní schválené reformy?
Co zásadního změní schválené reformy? Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanci těsně před víkendem odsouhlasili změny, které ovlivní každého z nás. Přinášíme přehled toho, co se změní.

Vyšší DPH

Rok 2012 bude v případě, že zákon zdárně projde celým legislativním procesem, znamenat skok snížené daňové sazby z 10 na 14 procent. O rok později by měla sazba vystoupat až na 17,5 procenta. Na stejnou úroveň má zároveň k 1. lednu 2013 klesnout stávající základní, tedy 20procentní sazba DPH.

Dodatečné výnosy z DPH mají posílit rezervní fond určený na důchodovou reformu.

Podle analytiků Patria Finance se výdaje na osobu měsíčně zvednou o 133 korun. Domácnost si připlatí o tři stovky měsíčně víc. V roce 2013 by se výdaje na osobu mohly o 11 korun snížit. Stát podle MF DNES vyšším DPH zvýší příjem pro státní rozpočet o 22-24 miliard Kč.

Více: Poslanci schválili růst DPH, zdražší potraviny, léky, dětské pleny, i doprava

"Okleštěné" stavební spoření

Státní podpora maximálně dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou, tak bude zřejmě vypadat stavební spoření už v roce 2012. Nově tak střadatelé dostanou státní podporu pouze 10 procent místo současných 15 procent.

Touto změnou by měla podle MF DNES státní pokladna ušetřit minimálně 4 miliardy korun.

Více: Stavební spoření v roce 2012: Podpora maximálně dva tisíce a zdaněné úroky

Nemocenská

Zatímco dnes se dlouhodobě nemocným zvýší po měsíci nemocenská ze 60 procent příjmů na 66 procent a po 60 dnech na 72 procent, nově zůstane nemocenská po celou dobu nemoci na 60 procentech. Tyto úspory mají podle deníku MF DNES ušetřit 2,3 miliardy korun.

Do 22 dne nemoci bude navíc proplácet nemocenskou zaměstnavatel. V současnosti je to o týden méně. To by melo podle deníku ušetřit dalších 1,8 miliardy korun.

Podnikatelé a živnostníci

Podnikající lidé, tedy osoby samostatně výdělečně činná (OSVČ) si mbudou moci určit vyšší měsíční základ pro odvod pojistného na nemocenské pojištění, než odpovídá jejím příjmům, jestliže si určí měsíční vyměřovací základ pro placení záloh na pojistné na důchodové pojištění minimálně ve stejné výši nebo vyšší. Očekávaná úspora dle údajů MF DNES 1,05 miliardy Kč.

Sociální úspory

Porodné se bude nově dál vyplácet jen za první narozené dítě. Na pordoné budou mít navíc nárok rodiny, jejichž příjem nepřesáhne 2,4násobek životního minima. Očekávaná úspora 1,3 miliardy Kč Více: Porodné bude jen na první dítě, stát ušetří 1,5 miliardy

Snížená rodičovská u čtyřleté varianty má ušetřit miliardu korun. Více: Rodičovská bude 220 tisíc, jak dlouho ji chcete čerpat si vyberete

820 milionů korun má dle MF DNES ušetřit zákaz nezaměstnaným pobírat současně dávky a pracovat. Nyní je to ve vybraných případech možné.

Podoporu nezaměstnaní získají až od doby, která odpovídá vyplacenému odstupnému nebo odchodnému. Za nevyplacené odstupné či odchodné bude stát vyplácet kompenzaci.

Více: Podporu v nezaměstnanosti dostanete, až vám dojde odstupné

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články