Přerušení živnosti se nebude muset hlásit - Jaké budou novinky pro podnikatele?

19. 3. 2010 – 10:48 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Přerušení živnosti se nebude muset hlásit - Jaké budou novinky pro podnikatele?
Podnikatelé se dočkají menšího papírování, shodla se sněmovna, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanecká sněmovna dala na své páteční schůzi zelenou novele vládního zákona na snížení administrativní zátěže podnikatelů. Předloha, kterou nyní posoudí Senát, ruší duplicitní kontroly soukromníků ze strany úřadů a zbavuje živnostníky povinnosti hlásit přerušení činnosti na živnostenském úřadu.

 

Dva úřady kontrolují jeden předpis

 

Podle přijaté novely je například nesmysl, aby hygienické předpisy kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), když to zároveň dělají hygienické stanice. "Cílem materiálu je maximálně zjednodušit a zpřehlednit stávající legislativu a zlepšit podmínky pro podnikání," zaznělo již dříve z ministerstva průmyslu a obchodu, které novelu připravilo.

 

Ochrání se také spotřebitel - zákazník

 

Změny, které návrh zákona přináší, se týkají například ochrany spotřebitele, podmínek pro vstup do podnikání a různých oblastí z technické legislativy. Například v oblasti ochrany spotřebitele se pojem "spotřebitel" upravuje tak, aby byl v souladu se směrnicí Evropské unie o nekalých obchodních praktikách.

Cílem předlohy je také likvidace duplicitní kontroly podnikatelů. "Pokud ČOI zjistí u podnikatele závady v prodejně, podnikatel bude samozřejmě jako dosud povinen tyto nedostatky odstranit, ale už nebude muset tuto nápravu hlásit zpět ČOI," uvedlo ministerstvo průmyslu. Živnostníci také nebudou muset hlásit přerušení své činnosti na živnostenském úřadu.

Pokud zákon vstoupí v platnost, zmizí i nesoulad mezi živnostenským a energetickým zákonem, protože obchod s elektřinou a obchod s plynem bude nadále podléhat pouze licenci podle energetického zákona a nebude vyžadovat i živnostenské oprávnění.

(Mediafax)

Kam dál?

- Virtuální kanceláře jsou mezi podnikateli oblíbené, jak správně vybrat?

- Zálohy na pojistné zdravotního pojištění - podnikatelé platíte správnou výši?

- Začínající podnikatelé mohou získat státní záruku na úvěr

- Jak podnikat: Začínáme podnikat

- Hypotéka pro podnikatele: Žádost o hypotéku dobře načasujte

- Za jakých podmínek může podnikatel získat nárok na důchod?

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články