Při testu praček překvapivě jen jedna nevyprala dobře

3. 6. 2011 – 15:07 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Při testu praček překvapivě jen jedna nevyprala dobře
Provedené testy se zaměřily nejen na praní samotné, ale také například na spotřebu elektrické energie a vody, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Chcete-li si vybrat kvalitní pračku, nelze se spolehnout pouze na údaje uvedené na výrobcích. Cena, značka ani počet programů, které zjistíme v obchodě, nejsou vodítky, která nás ke kvalitní pračce přivedou. Stejně dobře vyprané prádlo lze vytáhnout z pračky za devatenáct i za necelých šest tisíc.

Časopis dTest na základě provedených testů praček doporučuje neřídit se při jejich výběru pouze údaji zjistitelnými v obchodě, neboť ty zpravidla o mnohém nevypovídají. Redaktor časopisu dTest Václav Beneš upřesňuje: „Energetické štítky s údaji o spotřebě elektrické energie a vody jsou sice užitečným vodítkem, stejně jako informace o hlučnosti praček. O kvalitě praní toho ale mnoho nevypovídají.“

Provedené testy se zaměřily nejen na praní samotné, ale také například na spotřebu elektrické energie a vody, hlučnost pračky a snadnost obsluhy. Předmětem testu praní pak byly hlavní programy praní bavlny a syntetiky a také praní s tříkilogramovou náplní. „Záplava ostatních programů, snad s výjimkou ručního praní se neliší od běžných, u kterých si upravíme teplotu a rychlost odstředění,“ přibližuje triky výrobců Beneš.

Z testu také vyplývá, že levné pračky zpravidla neperou dobře. Úměra ale již neplatí obráceně. Nelze tedy říci, že koupí dražší pračky kupujete také vyšší kvalitu.

Nejlépe hodnoceným výrobkem v testu byla pračka LG F1480QDS, jejíž jedinou skvrnou na kráse je hlučnost praní při odstřeďování. Tento model jako jediný získal nejlepší známku „velmi dobře“ za kvalitu praní.

Přibližně stejně drahá, ale se zcela opačnými výsledky, je pračka Brandt WFK24482, která v testu praní získala pouze „dostatečné“ hodnocení.

Dobrého výsledku v poměru výkon/cena dosáhl model Whirpool AWOE 8759.

Kam dál?

- Test: Příklepové vrtačky mají často příliš slabý výkon

- TEST: Ani drahá pračka nemusí dobře prát

- Test zaměstnaneckých benefitů: pozor při výběru poradenské firmy

- Dolce gusto, Nespresso - Dobrá, ale drahá káva z kapslí

- Apple iPad prošel v Česku spotřebitelským testem, jak dopadl?

- Test myček na nádobí: Většina myček nádobí dobře neumyje

- Test digitálních fotoaparátů: Cenou ani značkou se neřiďte

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články