Příjem z příležitostné činnosti do 30 000 ročně nebudete muset danit

8. 9. 2011 – 21:27 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Příjem z příležitostné činnosti do 30 000 ročně nebudete muset danit
Dosud platná 20 tisícová hranice pro výběr daní z příležitostných činností funguje už od roku 2004 | zdroj: NašePeníze.cz

Z dvaceti na třicet tisíc korun ročně se zvýší limit pro osvobození daně z příležitostné činnosti a zároveň i limit, od kterého je nutné podávat daňové přiznání pro tento typ příjmu. Novinka má pomoci vytvořit  více pracovních příležitostí na venkově

Ministr zemědělství Ivan Fuksa uplatnil připomínku k návrhu zákona o daních z příjmu. Jeho novela je součástí změn zákonů v souvislosti se zřízením jednoho inkasního místa. Novelu schválila vláda a odsouhlasila přitom i podnět Ministerstva zemědělství.

Ministerstvo zemědělství si od svého návrhu slibuje více pracovních příležitostí na venkově a také rozšíření nabídky kvalitních regionálních potravin. "Zvýšení limitu povzbudí lidi na venkově, aby si finančně přilepšili například prodejem přebytků z vlastní zahrady nebo malých polí. Podle našich odhadů si dvacet až třicet tisíc korun z příležitostných činností vydělá několik tisíc poplatníků ročně," vysvětluje ministr zemědělství Ivan Fuksa. Opatření není cíleno na lidi, kteří se zemědělstvím živí, ale na ty, kteří si chtějí jen přivydělat, jako jsou například drobní včelaři.

Dosud platná 20 tisícová hranice pro výběr daní z příležitostných činností funguje už od roku 2004. Její zvýšení o 10 tisíc korun je valorizací, která bere v úvahu rostoucí inflaci a průměrnou mzdu.

"Změnou limitu zabráníme tomu, aby se reálně zvyšovalo daňové zatížení z příležitostné činnosti. Také by bylo zbytečné a nevýhodné, aby úředníci finančních úřadů kontrolovali obecně nízké příjmy například ze sběru borůvek nebo přivýdělky drobných pěstitelů a chovatelů. Novelou posílíme akceschopnost daňového systému a také snížíme administrativní náklady státu i daňových poplatníků," říká ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Jedním z cílů daňové reformy je odstranit nesystémové výjimky. Limit pro osvobození u příležitostné činnosti je systémovým prvkem, proto ho Ministerstvo financí nenavrhovalo zrušit. Návrh zákona o daních z příjmu má zjednodušit výběr daní. Podle předpokladů by měl začít platit od 1. ledna 2013.

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články