Příspěvek na nájem od státu dostanete jen pokud máte malý byt

6. 10. 2009 – 1:59 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Příspěvek na nájem od státu dostanete jen pokud máte malý byt
Příspěvek na nájem, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Problémy některých domácností a sociálně slabších občanů s pořízením odpovídajícího bydlení a následným placením nájemného bude řešit výstavba sociálních bytů.

Dotační program na podporu výstavby sociálních nájemních bytů, který Ministerstvu pro místní rozvoj schválila v srpnu Vláda ČR, má za cíl pomoci s bydlením těm, kteří si nemohou dovolit platit tržní nájemné.

Jde především o sociálně slabší domácnosti, lidi se sníženou soběstačností a seniory nad 75 let věku.

"Věřím, že díky tomuto dotačnímu programu se postaví několik tisíc bytů pro sociálně potřebné. V kombinaci se sociálním příspěvkem na bydlení se jedná o efektivní nástroje, které se ukázaly jako dostačující řešení otázky bydlení pro sociálně slabé ve většině zemí Evropské unie a věřím, že stejně účinné budou tato řešení i u nás\" uvedl ministr Rostislav Vondruška.

- Přídavek na dítě se zpětně zvýší. Co se změní?
- Vyplatí se pronajímat byt? Někdy je lepší ho prodat!
- Pořídit dětem byt můžete i zadarmo, zaplatí ho někdo jiný
- Bydlení: Nechodit na domovní domovní schůze se může vymstít
- Dotace na výstavbu sociálních nájemních bytů - nyní i pro soukromé investory

 

Příspěvek na nájem? Ano, ale na malý byt...

Pro domácnosti s nižšími příjmy, které mají prokazatelné a opodstatněné potíže s úhradou nájemného, existuje také sociální podpora ve formě příspěvků a doplatků na bydlení z Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud náklady domácnosti spojené s bydlením překračují 30% a v Praze 35 % jejich příjmů, stát jim tento zvýšený náklad pomůže uhradit. Pomoc je však stanovena maximálně do výše normativních nákladů na bydlení, které odpovídají přiměřené velikosti bytu. Sociální síť státu tudíž nemůže dotovat nepřiměřeně velké bydlení.

Ministerstvo pro místní rozvoj také upozorňuje na skutečnost, že údaje Sdružení nájemníků ČR, které hovoří o 171 tisících domácnostech, jež mají problémy s placením nájemného, jsou pouhé odhady a nezakládají se na exaktních výpočtech. Podobné zveřejňování nepřesných odhadů může poté vést v konečném důsledku k neopodstatněným reakcím obyvatel.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články