Prodejci ve velkém přelepují data trvanlivosti potravin

17. 2. 2012 – 9:10 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Prodejci ve velkém přelepují data trvanlivosti potravin
Řada prošlých potravin se podle zjištění agentury Mediafax objevuje běžně i v takzvaných Zlevněnkách, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Obchodníci v Česku ve velkém přelepují na potravinách data uvádějící, do kdy je bezpečné je jíst. Vyplývá to ze zjištění kontrolorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 

Inspektoři při běžných kontrolách našli v prodejnách po celé zemi další potraviny nabízené s nesprávně vyznačeným nebo prošlým datem použitelnosti. "Zakázali jsme tyto výrobky dále prodávat a s prodejci zahájili správní řízení o uložení pokut," řekl Spáčil.

Původní data použitelnosti zjistila SZPI kontrolou dokumentace, původních balení a etiket. "Vzhledem k těmto i předcházejícím zjištěním o manipulaci s datem použitelnosti nebo dobou minimální trvanlivosti u některých prodejců věnujeme zvýšenou pozornost kontrolám zboží, které je krájeno nebo děleno přímo v prodejnách," zdůraznil Spáčil.

Při posledních kontrolách neprošly především velké obchodní řetězce. Ahold v Jablonci nad Nisou prodával prošlý třicetiprocentní eidam a sýr Blaťácké zlato. Tesco v Sokolovské ulici v Tachově nabízelo prošlou krůtí šunku standard, sýr Mild Red Cheddar Blok, šunku Zvonarku a feferonový salát. Na pultech Tesco stores v Držovicích na Prostějovsku se objevil lovecký sýr s česnekem s přelepenou etiketou a v Bille ve Veselí nad Moravou nabízela firma lidem prošlý Řáholecký salát.

Řada prošlých potravin se podle zjištění agentury Mediafax objevuje běžně i v takzvaných Zlevněnkách, tam ale lidé za nižší ceny nakupují dopředu srozuměni s tím, že jde o zboží s prošlou minimální dobou trvanlivosti. Dalším neférové triky, jak udržet zboží zdánlivě čerstvé, se objevují i u malých prodejců. "Majitel potravin nás v sobotu před začátkem směny často nutil rozložit týden staré bochníky chleba na zem, přikrýt je igelitem a pak se po nich procházet. Byly pak měkčí. Museli jsme také okrajovat zelené konce salámů," řekla Mediafaxu prodavačka soukromých potravin z Berounska. Žena praktiky panující v obchodě nevydržela a raději změnila zaměstnání.

-Jiří Nováček | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články