Program zelená úsporám budou financovat i řidiči při registraci ojetých automobilů

- Ekologie autor: Redakce NašePeníze.cz

Dotační program Zelená úsporám bude patrně nově financovaný i poplatky vybranými za registraci ojetých automobilů. Vše záleží na tom, zda senátoři příští čtvrtek schválí vládní novelu o autovracích, která má částečně pomoci dostat program na zateplení domů z červených čísel.

Poplatky za registraci ojetin mají dostat program Zelená úsporám z minusu, Foto:SXC

Poplatky za registraci ojetin mají dostat program Zelená úsporám z minusu, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Dosud platící zákon o odpadech nařizuje novým majitelům ojetých vozidel, která nesplňují emisní normu EURO 3, zaplatit poplatek. Z něho pak Státní fond životního prostředí (SFŽP) přispívá na ekologickou likvidaci autovraků. Přesnou výši poplatku stanovuje zákon od tří do deseti tisíc korun v závislosti na příslušné emisní normě. Pokud splňuje vozidlo alespoň normu EURO 3, majitele se žádný poplatek netýká.

Novelu předložil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Předloha počítá s širším využitím vybraných peněz než jen na likvidaci autovraků. Dosavadní úprava je podle ministerstva životního prostředí (MŽP) nedostatečná, stát totiž nestačí všechny vybrané prostředky za registraci ojetých vozidel na likvidaci autovraků utratit.

MŽP chce proto výnosy z poplatků za registraci ojetých automobilů využít na podporu Zelené úsporám. Pro dotační program to ale patrně bude málo. Na podzim loňského roku se totiž dostal do osmimiliardového deficitu. Přitom stát vybral vloni za registraci ojetých vozidel 605 milionů korun a předloni 670 milionů korun.

-Tomáš Paták | MED

Tagy: automobil auto registrace zelená úsporám ojeté ojetý