Progresivní daň nebude, alespoň ne prozatím

16. 3. 2011 – 17:21 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Progresivní daň nebude, alespoň ne prozatím
Rovná 15procentní daň podle ČSSD zcela narušila princip společenské solidarity, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sněmovna na své středeční schůzi zamítla v prvním čtení návrh ČSSD na zavedení progresivního zdanění.

Poslanci vládní koalice návrh zákona, který zavádí vyšší sazbu daně z příjmu pro vysokopříjmové skupiny obyvatel, smetli se stolu už v prvním čtení. "Tím končí cesta tohoto zákona Poslaneckou sněmovnou," poznamenala předsedkyně dolní parlamentní komory Miroslava Němcová (ODS).

Lidé s vysokými příjmy platí více na daních, procenta se jim však nezvýší

Lidé s vysokými příjmy platí více na daních, procenta se jim však nezvýší

 

Hlasování o zamítnutí předcházela několikahodinová diskuse vládních a opozičních poslanců. Opozice poukazovala na fakticky degresivní zdanění v Česku. Koalice naopak argumentovala tím, že zákon o dani z příjmu se bude kompletně měnit a zasahovat do něho už nyní by bylo zbytečné.

Progresivní zdanění

Progresivní znamená odstuňovaný. Progresivní daň tedy znamená, že člověk s vyššími příjmy zaplatí víc nejen finančně (peněz), ale také větší procento.

Například:

Zaměstnanec s příjmem 10,000Kč by zaplatil daň 15% = 1500Kč

Zaměstnanec s příjmem 20,000Kč by zaplatil daň 18% = 3600Kč (u neprogresivního zdanění 3000Kč)

 

Sociální demokracie je přesvědčená, že 30procentní daň pro vysokopříjmové občany by umožnila solidárnější sociální systém. Lidé s příjmem více než 100 tisíc měsíčně by odváděli na daních vyšší částky a více by tak přispívali i ke snižování schodku veřejných financí.

Přijetím návrhu by se Česko vrátilo před rok 2008. Jednu sazbu daně z příjmu fyzických osob zavedla od 1. ledna 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS).

Rovná 15procentní daň podle ČSSD zcela narušila princip společenské solidarity. Platná navíc měla být jen pro rok 2008. Pak se měla snížit na 12,5 procenta, nakonec ji ale Topolánkův kabinet zachoval.

"I tyto náhlé změny ukazují na celkovou nekoncepčnost a nepředvídatelnost daňové politiky bývalé Topolánkovy vlády, která uvedené daňové úpravy prosadila. Výsledkem tohoto experimentu s takzvanou rovnou daní je prohlubování deficitu státního rozpočtu," kritizovali předkladatelé.

-Jiří Táborský | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články