Průměrná hrubá mzda stoupla na 23 350 korun díky propouštění

4. 12. 2009 – 9:59 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průměrná hrubá mzda stoupla na 23 350 korun díky propouštění
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ve 3. čtvrtletí 2009 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda o 4,8 % proti stejnému období roku 2008, reálná mzda vzrostla o 4,7 %. Česká reálná mzda rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za poslední dva roky. Výsledek je ale zkreslen dvěma mimořádnými skutečnostmi.


Za prvé: skoro nulová inflace mimořádně snižuje rozdíl mezi nominální a reálnou mzdou - růst nominální mzdy (4,8 %) přitom rozhodně není nijak oslnivý. Za druhé: i nominální mzda rostla především díky propouštění pracovníků s nižšími mzdami, což uměle posouvá průměrnou mzdu směrem výše. Rychlý růst mezd tak nelze brát jako povzbudivou zprávu. Českému trhu práce nadále dominují negativní trendy a tvrdý souboj nezaměstnaných o volná pracovní místa. 

Čtěte také:


- Mzdová kalkulačka
- O profesi obchodní zástupce je větší zájem, manažer a analytik vydělají nejvíc
- Důchod: I když vyděláváte hodně, s vyšším důchodem nepočítejtePočet nezaměstnaných v Česku letí raketově vzhůru. Od začátku krize počet uchazečů o práci narostl o více než 70 %. Rychlost propouštění je taková, že i ve světovém měřítku stěží snese srovnání. V epicentru krize v USA se sice počet nezaměstnaných více  než zdvojnásobil. Propouštění ve většině evropských zemí bylo ale o poznání mírnější. V sousedním Polsku počet nezaměstnaných narostl o 40 % a u sousedů v Německu pouze o nepatrných 7 %. Pomaleji se propouštělo i v Maďarsku a prudkost vyhazovů snese v našem okolí srovnání pouze se Slovenskem.

I když se česká ekonomika odráží ode dna, situace na trhu práce se nebude rychle zlepšovat. Růst bude příliš pomalý na to, aby zvrátil negativní trendy a začal rychle vytvářet nová místa. Počítám s růstem nezaměstnanosti do poloviny roku 2010 (na úroveň 10 %). Tlaky na růst mezd v soukromém sektoru tak budou velice nízké. Současně úsporný Janotův balíček počítá se snižováním mezd ve státním sektoru.  V příštím roce se proto můžeme dočkat spíše poklesu reálných mezd v řádu 1-2 %.  

- Průměrná mzda

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články