Průměrná mzda na Slovensku vzrostla na 18 716 Kč, rostla i ekonomika

- Zahraniční autor: Redakce NašePeníze.cz

Průměrná nominální mzda na Slovensku vzrostla ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně o 3,7 procenta a dosáhla 750 eur (18 716 Kč). Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad.

Průměrná mzda na Slovensku po přepočtu dosahuje 18 716 korun, Foto: SXC

Průměrná mzda na Slovensku po přepočtu dosahuje 18 716 korun, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Reálná mzda byla vyšší o 2,6 procenta. Meziroční růst se zrychlil o 1,2 procentního bodu v nominálním vyjádření a v reálném vyjádření to bylo o 1,3 procentního bodu.

Sezonně očištěná nominální mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,8 procenta.

TIP: Jaká je Průměrná mzda v ČR  podle čtenářů NašePeníze.cz? Průměrnou mzdu vypočítáváme z dat, které naši čtenáři vkládají do mzdové kalkulačky , když si počítají svoji čistou mzdu. Průměrná mzda tak vychází z tisíců platů.

 

Slovenská ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí o 3,8 procenta

 

Slovenský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně o 3,8 procenta a zmírnil tak růst ve srovnání s předchozími dvěma čtvrtletími. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad.

Podle revidovaných údajů vzrostl reálně HDP v prvním čtvrtletí tohoto roku o 4,7 procenta a ve druhém čtvrtletí o 4,2 procenta.

V mezikvartálním srovnání vzrostla slovenská ekonomika po očištění o sezonní vlivy reálně o jedno procento.

Strukturu ekonomického růstu ve třetím čtvrtletí na Slovensku ovlivnil hlavně růst zahraniční poptávky. Vývoz zboží a služeb vrostl o 14,8 procenta při současném růstu dovozu výrobků a služeb o 16,6 procenta. Růst domácí poptávky o čtyři procenta byl způsobem hlavně vyšší tvorbou hrubého kapitálu o 17,9 procenta.

-David Vandrovec,Mediafax

Kam dál?

- Průměrná mzda - kdo na ni dosáhne? Dvě třetiny zaměstnanců jsou pod ní

- Důchod v poměru k průměrné mzdě stále klesá, lidé přesto spoří málo

Tagy: Slovensko ekonomika plat průměrná mzda Průměrná mzda na Slovensku