Průměrné měsíční náklady českých studentů na studia jsou 5.000 korun

19. 11. 2008 – 20:51 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průměrné měsíční náklady českých studentů na studia jsou 5.000 korun
Průměrné měsíční náklady českých studentů na studia jsou 5.000 korun | zdroj: NašePeníze.cz

Pět tisíc korun. Tolik činí průměrné měsíční náklady českých studentů na studia. Pokud se ale student zapíše na soukromou vysokou školu, měsíční náklady se vyhoupnou na téměř deset tisíc korun. Jde o částky rozhodujícím způsobem zasahující do rodinných rozpočtů českých rodin, které náklady spojené se studiem hradí z více než jedné poloviny.

Stavební spořitelny budou půjčovat i na vysokoškolská studia Ty pak samozřejmě zvažují, zda své děti na studia pošlou či nikoliv. Na rozdíl od studentů v mnoha zemích (Nizozemsko, Německo, Švédsko, Norsko, Velká Británie, atd.), kterým formou půjček a grantů hodně pomáhá stát, čeští studenti jsou odkázáni na pomoc rodičů a na vlastní výdělky.

Některé finanční ústavy proto přicházejí s nabídkami speciálního spoření na studium, nebo přímo úvěr na financování studia.

Pravidelným odkládáním malých částek, které pro rodinný rozpočet nepředstavují přílišnou zátěž, tak lze naspořit na budoucí studia svých dětí poměrně vysokou částku.

Další možností financování studií je účelový „Úvěr na vzdělání“ od Poštovní spořitelny. Je určen na financování studia VŠ/VOŠ, jazykových kurzů a rekvalifikace. Výše půjčky může dosahovat až 200 tisíc Kč bez zajištění pro jednu osobu. Splatnost úvěru je 1 rok až 10 let podle typu studia.

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,380 23,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články