Průzkum Barometr Cetelem 2010: Češi slyší stále více na slevy, řetězce se musí změnit

31. 5. 2010 – 20:05 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průzkum Barometr Cetelem 2010: Češi slyší stále více na slevy, řetězce se musí změnit
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Domácnosti v Česku se rozhodují při nakupování už nejen podle ceny a kvality, ale 67 % Čechů hledí i na slevy.

Ty dokážou ovlivnit jejich věrnost k prodejně. Navíc pokud chtějí prodejci uspět, musí přicházet s úsporným řešením prodejen, omezit zbytečný nadstandard a snížit veškeré náklady. To vyplývá z čerstvých výsledků průzkumu mezinárodní studie Barometr Cetelem 2010

„Není žádným překvapením, že si spotřebitelé v době krize vybírají zboží především podle ceny. Hledají i nejlepší poměr mezi kvalitou a cenou,“ sdělil Ing. Václav Horák, generální ředitel společnosti Cetelem. Velkou roli v nákupním rozhodování hrají i doplňková kritéria, jako je například nabídka prodávaného zboží, která je důležitá pro 44 % Čechů či to, aby byla prodejna v blízkosti bydliště (35 %). Mimo to považuje 22 % Čechů za důležité i zákaznické výhody jakými jsou dárkové poukazy, slevové kupóny a výhodné slevy. „Nejsou sice hlavním důvodem, ale jistou přitažlivost mají,“ řekl V. Horák. Nejvíce přitom Čechy táhnou výhodné slevy a pro 67 % z nich dokážou ovlivnit věrnost k prodejně, kde nakupují; nejméně pak dárkové poukázky.

 Tradiční hypermarkety, supermarkety, diskontní obchody i alternativní prodejci musí, pokud chtějí uspět, změnit svůj dosavadní přístup k podnikání. Jedná se zejména o úsporná řešení prodejen, omezení zbytečného nadstandardu a snížení veškerých nákladů, o jejichž účelnosti by spotřebitelé mohli pochybovat. „Nejde jen o ústupky na straně marketů, i spotřebitelé jsou ochotni učinit řadu ústupků, pokud díky nim získají nižší ceny. Podmínkou však je stávající kvalita,“ dodal V. Horák.

Pokud by se snížila cena zboží, 80 % českých domácností by nejvíce uvítalo úspornější balení výrobku a jeho vystavení v regálu. Češi by také jako jedni z mála evropských zemí uvítali, aby pokladní nahradily automaty. 51 % z nich připouští, že by se obešli bez prodavačů, dokonce i bez pokladních, pouze však za předpokladu, že by se to promítlo do cen. „Podle odhadů se tak obchodní řetězce začnou více inspirovat modelem nízkonákladových leteckých společností a tradiční obchody se tímto způsobem přiblíží jiným typům prodejen: známým levným diskontům,“ dodal V. Horák.

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,230 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články