Průzkum: Letošní Vánoce budou v Česku bohatší než ty loňské

11. 10. 2011 – 20:53 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průzkum: Letošní Vánoce budou v Česku bohatší než ty loňské
Pět procent oslovených lidí zvažuje, že si na dárky vypůjčí peníze, loni to byla tři procenta, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vánoce budou podle většiny Čechů letos štědřejší než loni, optimističtější nákupní náladu potvrzuje většina Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými klienty provedla jedna z finančních společností.

Například mezi pěti a deseti tisíci korunami vloni utratilo 22 procent Čechů, letos už podobné výdaje za vánoční dárky plánuje 34 procent. Pět respondentů ze sta uvedlo, že si na dárky hodlají půjčit.

Oproti loňsku se výsledky v podstatě otočily – větší množství lidí tak deklaruje, že chce vydat za dárky víc peněz. "Třeba do dvou tisíc hodlá letos utratit pouze 16 procent lidí, ještě vloni to bylo 24 procent,“ okomentoval výsledky průzkumu analytik Michal Kozub s tím, že tyto výsledky potvrzují dobrý trend české ekonomiky: nezaměstnanost se snižuje, tržby obchodníků přes drobný letní výpadek rostou, a lidé mají chuť nakupovat.

Podle analytika se ale dá očekávat, že i tyto výsledky jsou ještě podhodnocené. "Něco jiného člověk prohlásí tři měsíce před Vánoci a jiné je to pak přímo při nakupování. Na zákazníka v obchodě útočí cedule Akce nebo Sleva, přestane počítat a nakonec většinou podlehne a utratí víc," poznamenal Kozub.

<%Anketa217%>

Obdobná je situace na Slovensku i tam se ve srovnání s loňskem lidé chystají obdarovávat blízké dražšími věcmi. Průměrně za dárky pod stromeček utratí 384 eur (9600 korun). Navíc na rozdíl od České republiky se výrazně zvýšil počet lidí, kteří hodlají do dárků investovat nadprůměrných 500 eur a více – před rokem to byla pouhá dvě procenta, letos už 15 procent. To ale příliš nekoresponduje s vývojem tamní ekonomiky – tržby v obchodech po celý rok padají a nezaměstnanost se pohybuje kolem 13 procent. "Je otázkou, zda se na Vánoce Slováci zvednou a nechají obchodníky vydělat, podle mě ten obrázek tak růžový nebude," myslí si Kozub.

Pět procent oslovených lidí zvažuje, že si na dárky vypůjčí peníze, loni to byla tři procenta. To je výsledek potvrzující mírné oživení v oblasti spotřebitelských úvěrů. I letos ale budou Češi vánoční výdaje bedlivě sledovat a během svátků se zpravidla budou zadlužovat uvážlivě. U našich východních sousedů připustilo možnost půjčky na vánoční dárky osm procent respondentů.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články