Průzkum: S přijetím eura nyní souhlasí jen 15 procent Čechů

- Životní styl autor: Redakce NašePeníze.cz

Obyvatelé České republiky se i nadále odvracejí od společné evropské měny - eura, aktuálně jen 15 procent dospělých souhlasí s jeho přijetím. Vyplývá to z průzkumu společnosti Médea Research.

Neutrální postoj zaujímají pouhá čtyři procenta obyvatel ČR. Stejný počet na přijetí eura názor nemá. Foto: SXC

Neutrální postoj zaujímají pouhá čtyři procenta obyvatel ČR. Stejný počet na přijetí eura názor nemá. Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Naopak více než tři čtvrtiny (77 procent) obyvatel je proti, 57 procent dokonce silně proti. "I když má míra souhlasu s přijetím eura dlouhodobě klesající trend, na současném stavu se zcela jednoznačně podepisuje skeptická nálada veřejnosti. Ekonomická krize, zejména pak finanční problémy některých zemí eurozóny, zvýšila zájem o ekonomické otázky i mezi lidmi, kteří se jimi jinak významně nezaobírají. Tyto potíže navíc zapříčinily úvahy o výhodnosti společné evropské měny, stabilitě celé eurozóny a dokonce i o riziku jejího rozpadu a návratu k národním měnám," okomentoval výsledky průzkum ředitel společnosti Médea Research Jan Matějka.

 

<%Anketa23%>

 

Neutrální postoj zaujímají pouhá čtyři procenta obyvatel ČR. Stejný počet na přijetí eura názor nemá.

Pro přijetí eura se častěji vyslovili muži, osoby s vyšším vzděláním, příznivci TOP 09, ODS a ČSSD. Vysokoškoláci a příznivci vládní TOP 09 jsou přitom nadprůměrnými zastánci přijetí eura. Vliv věku ani regionu není podle průzkumu v této otázce významný.

-MED

Kam dál?

- Klaus: Krize je horší v zemích, které udělaly chybu a přijaly euro

- Václav Klaus: Eurozóna jako projekt, který sliboval ekonomický přínos, zkrachovala

- Merkelová tlačí na ČR, aby přijala euro

- Václav Klaus: Euro se bude udržovat za cenu vyšších daní a omezování svobody

- Fischer: Euro v Česku je zatím říše snů

Tagy: pruzkum přijetí eura euroměna kolik lidí souhlasí