Radičová: Je riziko, že Řecko vyhlásí bankrot. Musíme být připraveni

10. 3. 2011 – 20:40 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Radičová: Je riziko, že Řecko vyhlásí bankrot. Musíme být připraveni
Radičová nesouhlasí ani návrhem, aby fond mohl skupovat dluhopisy zemí v potížích, Foto: Nato | zdroj: NašePeníze.cz

Existuje riziko, že Řecko vyhlásí bankrot a eurozóna by měla připravit pravidla pro tuto možnost, míní slovenská premiérka Iveta Radičová. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.

Radičová se domnívá, že eurozóna by měla vypracovat pravidla pro státní bankroty, aby byla připravená, kdyby k tomuto vyústění došlo. "Samozřejmě, riziko existuje. Proto potřebujeme tyto pravidla," vysvětlila premiérka v rozhovoru pro Reuters.

Slovenská politička dále dodala, že nemá problém se snížením úrokové sazby, kterou musí platit Řecko a Irsko. "Půjčovat těmto zemím za tak vysoký úrok není spravedlivé," sdělila. "Nechceme a nepotřebujeme zisk z půjčování jiným zemím, naopak chceme, aby byly schopné splácet, a aby jim pomoc pomohla vyřešit problémy," dodala.

 

Poslanci v Řecku chtějí zažalovala ratingovou agenturu Moody's

Poslanci v Řecku chtějí zažalovala ratingovou agenturu Moody's

 

V rozhovoru Radičová ani nevyloučila, že Portugalsko bude nuceno požádat o finanční pomoc. "Z mé strany by bylo velmi optimistické vyloučit, že bude potřebovat určitou pomoc," uvedla.

Slovenská premiérka vidí možnost, že na pátečním summitu Evropské rady dojde k předběžné dohodě o navýšení reálné úvěrové kapacity Evropského fondu finanční stability (EFSF). Ke shodě ale dojde, pouze pokud tento krok nebude obsahovat závazek zvýšení kapacity formou finančních injekcí od těch eurozóny, které se netěší nejvyššímu ratingovému hodnocení na úrovni AAA. Radičová nesouhlasí ani návrhem, aby fond mohl skupovat dluhopisy zemí v potížích. "Přivítala bych jakékoliv jiné řešení. Toto není nejlepší způsob," míní.

-Simone Radacicova | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články