Radovan Vítek nabízí akcionářům Sazky miliardu za 100 procent akcií

20. 2. 2011 – 18:49 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Radovan Vítek nabízí akcionářům Sazky miliardu za 100 procent akcií
Nabídka je podle Vítka platná pouze v případě, že s ní budou souhlasit všichni akcionáři, Foto: Sazka | zdroj: NašePeníze.cz

Podnikatel a největší věřitel společnosti Sazka Radovan Vítek chce nabídnout akcionářům miliardu korun za stoprocentní podíl akcií. V nedělním prohlášení o tom informoval média.

„Hodnota Sazky se odvíjí od její činnosti. Společnost však nezadržitelně spěje do insolvence. Dávám přednost reorganizaci společnosti, která může probíhat jak pod taktovkou věřitelů, tak s podporou dlužníka. V obou případech však na akcionáře mnoho nezbude,“ uvedl Vítek. „Nabízená miliarda korun tak představuje patrně jediné peníze, které v souvislosti se Sazkou ještě uvidí,“ dodal.

Nabídka je podle něj platná pouze v případě, že s ní budou souhlasit všichni akcionáři. Částka za balík jednotlivým svazům se bude odvíjet od jejich vlastnického podílu v Sazce. Kromě jednorázové částky za vlastnické podíly nabízí Vítek akcionářům v budoucnu také peníze na jejich sportovní činnost. „Součástí návrhu je také garance prostředků určených na sportovní aktivity, která se bude opírat o připravovaný herní zákon a z něj vyplývající povinnost odvádět určité procento ze zisku na veřejně prospěšné účely,“ potvrdil Josef Lébr, který působí jako Vítkův vyjednavač se sportovními svazy. Ten má také Vítkovu nabídku akcionářům Sazky předložit.

„Je to z mé strany poslední návrh, který akcionářům předkládám. Vzhledem k výši mé pohledávky a míře angažovanosti jsem přesvědčen, že v tuto chvíli neexistuje nikdo jiný, kdo by dokázal situaci lépe řešit. Nabídka odkupu akcií je v tomto okamžiku logickým krokem,“ uzavřel Vítek.

Největším akcionářem Sazky je Český svaz tělesné výchovy s téměř 68 procenty akcií, další podíli mají olympijský výbor, Sdružení sportovních svazů, Sokol nebo Orel.

Loterijní společnost mají zachránit dva investoři. Společnosti Penta a E-Invest se se Sazkou dohodly na strategickém partnerství s tím, že poskytnou dostatek peněz na odvrácení insolvence, mělo by jít zhruba o 2 miliardy korun. Za to má Sazka investorům 15 let vyplácet podíl na zisku. Oba investoři se shodují v názoru, že cesta k odvrácení insolvence vede přes navýšení základního jmění, ale jejich další návrhy se různí. Penta požaduje majoritní část akcií a po restrukturalizaci společnosti a má v plánu umístit zhruba 30 procent akcií na burzu. Společnost E-Invest Martina Ulčáka chce ponechat současnou akcionářskou strukturu a svou roli uplatnit podílem na zisku. Obě tyto nabídky obsahují garantované platby na podporu sportu po dobu deseti a více let.

Sazka je v insolvenčním řízení od 17. ledna. Poslala ji tam právě firma Moranda realitního magnáta Radovana Vítka. Ten spolu s Karlem Komárkem a jeho finanční skupinou KKCG nyní disponuje podle zdrojů z finančních kruhů většinou dluhopisů, a mohou tak prosadit jejich okamžité zesplatnění. V takovém případě by Sazka musela sehnat na záchranu před insolvencí zhruba osm miliard korun, což by výrazně prodražilo vstup investorů. Vítek s Komárkem minulý týden přišli s požadavkem na ustanovení předběžného správce Sazky, který by musel schválit některé kroky této společnosti.

-Václav Kozák | MED

K tématu:

- Sazka žaluje Pentu o dvě miliardy, žaluje i dvě velké banky o víc než miliardu

- Pokud bude Sazka proplácet výhry, musí počítat i s trestní odpovědností  

- Sazka je v insolvenčním řízení - co přesně to pro firmu znamená?

- Kolik dá v roce 2011 Sazka na sport? Nad tím prý Hušák nepřemýšlí

- Aleš Hušák: Zabráním tomu, aby do Sazky proniklo podsvětí

- Zájemce o Sazku sleduje kontrarozvědka

- Vliv a moc nad Sazkou budou mít dál lidé, kteří ji dostali do současné situace

- Synot nabízí 2 miliardy za podíl v Sazce, situace kolem ní přiostřuje

- Miliardář Radovan Vítek skupuje dluhy Sazky, chce ji poslat do insolvence

- Sazka v insolvenci by nesměla vyplácet peníze výhercům

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články