Rakousko zmrazilo majetek Kaddáfího rodiny a dalších činitelů, celkem 29,22 miliardy korun

1. 3. 2011 – 21:25 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rakousko zmrazilo majetek Kaddáfího rodiny a dalších činitelů, celkem 29,22 miliardy korun
Evropská sedmadvacítka se postihem připojila k Radě bezpečnosti OSN, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rakousko v úterý zmrazilo majetek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho rodiny a dalších libyjských činitelů, na něž se vztahují sankce přijaté Evropskou unií. Oznámila to rakouská centrální banka Oesterreichische Nationalbank (OeNB), z jejíhož prohlášení cituje agentura Reuters.

"OeNB oznamuje, že v rakouských finančních institucích je uloženo zhruba 1,2 miliardy eur (29,22 miliardy korun) v libyjských aktivech. Jaká část se z toho vztahuje na osoby na seznamu sankcí, je ještě třeba vyjasnit," píše banka v prohlášení.

K podobnému kroku se rozhodl i Berlín. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle oznámil zmrazení bankovního účtu Kaddáfího syna, který je veden u blíže nespecifikované soukromé banky. O kterého ze synů libyjského vůdce jde, nebylo upřesněno. Patrně to ale bude Sajf Islám, o němž je z Kaddáfího potomků poslední dobou slyšet nejvíce.

Nepokoje v Libyi trvají od 15. února. Střety mezi Kaddáfího odpůrci a stoupenci si patrně vyžádaly již stovky lidských životů. Některé zdroje hovoří až o dvou tisícovkách mrtvých.

Kaddáfí vládne Libyi od roku 1969. Jeho moc se však po více než dvou týdnech protestů hroutí – stále sice kontroluje hlavní město Tripolis, města v jeho okolí jsou však obsazena povstalci. Ti byli podle pondělních informací už jen asi 50 kilometrů od hlavního města.

V pondělí Evropská unie schválila sankce proti Kaddáfího režimu. Restriktivní opatření se vztahují na Kaddáfího, jeho rodinu a vládu. Celkem postihují 26 osob. Zahrnují zákaz cestování do unijních zemí, embargo na dovoz zbraní a zmrazení finančního majetku, týkají se i zákazu dodávek produktů jako je například slzný plyn a další prostředky využívané při potlačování nepokojů.

Evropská sedmadvacítka se postihem připojila k Radě bezpečnosti OSN. Ta uvalila sankce na libyjský režim už v noci na neděli. Sankce uvalují embargo na zbrojní obchod s Libyí, zavádí cestovní zákaz pro představitele režimu a zmrazují majetek Kaddáfího a jeho nejbližších stoupenců včetně rodiny.

-Zdenek Gazur | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,730 22,910
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články