Rath přiznal, že peníze utracené za poplatky potřebuje na opravu silnic

18. 3. 2010 – 22:17 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rath přiznal, že peníze utracené za poplatky potřebuje na opravu silnic
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL Lenka Ptáčková Melicharová se na stranickém webu ohradila proti záměru hejtmana Davida Ratha (ČSSD) nesolit příští zimu silnice II. a III. třídy. Rath utratil peníze za zdravotnické poplatky a teď nemá na silnice, tvrdí Ptáčková Melicharová.

"Pan hejtman by měl „na férovku“ říci, nasliboval jsem hory doly, stálo to majlant, tak se nebude solit," uvedla Ptáčková Melicharová s tím, že podle ní je ohromný hazard rozhodnout na základě nedostatku financí bez důkladné analýzy. "Ať se politici ČSSD zeptají Středočechů, zda chtějí raději odpustit třicetikorunový poplatek u lékaře nebo spravené a v zimě udržované silnice," vyzývá Ptáčková Melicharová. Kraj se podle jejích slov zříká odpovědnosti za údržbu všech pozemních komunikací, které vlastní.

"Realita je taková, že hejtmanovi ČSSD dochází peníze na údržbu komunikací. Zatímco vloni vyčlenila Rada na silnice 1, 532 mld. Kč, pro rok 2010 byla tato částka snížena na pouhých 1,092 miliardy korun," vypočítala Ptáčková Melicharová. Podotkla, že současné vedení kraje se ve svém programovém prohlášení zavázalo investovat do roku 2012 téměř devět miliard korun do oprav a rekonstrukcí silnic.

Ptáčková Melicharová připomněla svůj návrh řešení, které spočívá ve zpoplatnění silnic II. třídy, důsledném dodržování standardů při stavbě i opravách a pravidlu požadovat po dodavatelích záruky. "Není možné, že opravy vydrží pouhé týdny, v lepším případě měsíc," podotkla. Poznamenala, že když lidé zjistí, že vybrané peníze skutečně jdou na opravu silnic, tak jim nebude vadit ani zpoplatnění provozu na silnicích II. třídy. "Je otázkou, zda by kraj neměl zavést mýtné i na vybraných silnicích II. a III. třídy," navrhla.

Zpoplatnění i těchto úseků by podle ní ve středních Čechách vedlo ke snížení výfukových plynů, hluku a nebezpečných kamionů. "Z výnosů by bylo možné financovat údržbu krajských silnic, které jsou devastovány těžkou nákladní dopravou," uvedla předsedkyně středočeské KDU-ČSL.

(Mediafax)

Kam dál?

- ČSSD: Nalákali jsme vás, ale poplatkům ve zdravotnictví se nevyhnete

- ČSSD chce snížit bankovní a telekomunikační poplatky - další populismus?

- Zdravotní pojišťovna má být jen jedna tvrdí ČSSD

- ČSSD chce zdanit lidi s vysokými příjmy dvakrát

Kurzy

Kurzovní lístek: 12.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 23,680 23,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články