Realitní bublina nadhodnocených nemovitostí splaskla

2. 7. 2013 – 22:32 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Realitní bublina nadhodnocených nemovitostí splaskla
Nejvíce lidé ale požadují malé startovací byty. Jejich pořizovací ceny však vzrostly meziročně o čtyři procenta. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Dvouprocentní pokles cen zaznamenaly v letošním prvním pololetí rodinné domy a tradičně novostavby. Naopak o čtyři procenta zdražily oblíbené startovací byty a o dvě procenta rekreační nemovitosti. Vyplývá to z nejnovější statistiky společnosti ERA Reality.

Podle expertů je zřejmé, že realitní bublina nadhodnocených nemovitostí splaskla. Jinak stabilní český trh s realitami výrazně ovlivňují pouze negativní události v regionech. To jsou například povodně a rasové nepokoje na severu Čech, které prodeje realit v postižených lokalitách téměř zastavily.

„Ceny se v prvním pololetí snižovaly u nemovitostí, které byly pořád nabízeny za nereálně vysoké částky. Předražených domů a bytů, převážně v developerských projektech, které ještě v loňském roce výrazně překračovaly tržní ceny, rychle ubývá,“ připustil Tomáš Kučera, marketingový ředitel ERA Reality.

V malé míře poklesly ceny také u starších rodinných domů, které vyžadují dodatečné investice. „Dvouprocentní snížení cen ovlivnili především bohatí kupující, kteří si v době převisu nabídky nad poptávkou mohou diktovat podmínky. Současný český trh je trhem boháčů,“ prohlásil Tomáš Kučera.

Nejvíce lidé ale požadují malé startovací byty. Jejich pořizovací ceny však vzrostly meziročně o čtyři procenta. Kupující lákají relativně nízkou cílovou částkou, jejíž dosažení s podporou bank není pro mnohé nijak složité, a následně nízkými provozními náklady.

„K největším výkyvům v cenách nemovitostí a poptávce po nich došlo v lokalitách, kde udeřily ničivé povodně. Místa, která velká voda zasáhla opakovaně, postihl až 90procentní propad cen nemovitostí. To je skutečně velmi smutný a specifický vývoj v meziročním srovnání,“ zmínil Tomáš Kučera nedávné události. „K dalšímu cenovému poklesu až o desítky procent pak došlo v lokalitách, kde probíhaly nepokoje s rasovým podtextem, například na severu Čech. V obou případech došlo k realitnímu šoku, kdy se prodej nemovitostí v podstatě zastavil,“ dodal.

 

Martin Carek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,450
USD 22,200 22,380
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články