Řecko chce oživit ekonomiku snížením daní firmám

12. 9. 2010 – 20:53 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Řecko chce oživit ekonomiku snížením daní firmám
Řecká vláda bude také pokračovat v prosazování reforem, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Řecko zrychlí daňové úlevy pro firmy a sníží sazbu daně z nerozděleného zisku na 20 ze současných 24 procent již v roce 2011, namísto plánovaného roku 2014.

Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na projev řeckého premiéra George Papandrea.

"Chceme podpořit naše podniky, které bojují o přežití, zrychlením snižování sazby daně z nerozděleného zisku," prohlásil v severořecké Soluni řecký premiér.

Papandreův prodej sledovali hlavně ekonomové a zahraniční věřitelé země, kteří Řecku poskytli půjčku 110 miliard eur (2,7 bilionu korun), výměnou za přísná úsporná opatření, které mají zemi odvést od hrozby státního bankrotu.

Premiér nicméně svým občanů neslíbil žádné rozšiřování rozpočtových výdajů. "Bojujeme o přežití Řecka," řekl Papandreu v projevu. "Buď společně vyhrajeme, nebo se společně potopíme," dodal.

Během projevu hodil po premiérovi botou uznávaný lékař, ale minul, informovala BBC. Policie poté zatkla tři osoby. Policie na sobotu přesunula do Soluně více než 4000 policistů. Ti mají zabránit tomu, aby demonstrace přerostly v násilné protesty.

Proti současné politice řecké vlády, zvláště proti úsporným opatřením, protestuje v ulicích Soluně na 20 tisíc demonstrantů. Skupina mladých lidí se pokusila prolomit policejní kordon, policistům se je však podařilo zastavit slným plynem.

Papandreu v projevu také řekl, že jeho vláda bude pokračovat v prosazování reforem a v otevírání sektorů ekonomiky, jako je výroba a distribuce elektrické energie, nákladní dopravy a také ztrátové státní firmy, včetně řeckých železnic. "Žádám všechny produktivní síly naší země, aby se k nám přidaly a podpořily změny," řekl řecký premiér.

-David Vandrovec, Mediafax

Kam dál?

- Řecko krachuje, přitom za armádu utrácí nejvíc v Evropě

- Řecko přijalo úsporná opatření. Čím bude bojovat o záchranu?

- Řecko pro svou záchranu prodá podíly v kasinech, železnici i poštovní službě

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,390
USD 22,320 22,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články