Řecku pomůže jedině bankrot, nevyhne se mu. Poučme se!

10. 2. 2011 – 20:23 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Řecku pomůže jedině bankrot, nevyhne se mu. Poučme se!
Obavy z případného dominového efektu, který by dohnal na pokraj bankrotu další státy eurozóny, jsou přehnané, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Řecku může od dluhů pomoci jen jejich umělé snížení na úkor držitelů řeckých státních dluhopisů, tvrdí studie belgického institutu Breguel. To by se rovnalo řízenému bankrotu.

Řecko se může snažit sebevíc, ale dostat své dluhy pod kontrolu se mu nepovede. Celkové náklady spočívající v rozpočtových škrtech by byly příliš velké, aby si je země mohla dovolit. Místo toho je jediným přijatelným řešením řízený bankrot, v němž se sníží hodnota řeckých státních dluhopisů o třicet procent. Pak by se řecké vládě mohlo podařit díky nutným rozpočtovým a ekonomickým reformám dluh stabilizovat, tvrdí analytici belgického institutu Breguel.

Letošní státní dluh Řecka dosáhne 150 procent HDP a bude dál růst. Zastavit toto zvyšování zadlužení vůči HDP by Řecko, jehož ekonomický růst bude v příštích letech slabý, mohlo jen, kdyby veřejné finance dokázaly hospodařit s přebytkem 14,5 procenta HDP před odečtením úroků ze státního dluhu. To se v posledních padesáti letech žádné zemi nepodařilo, soudí studie Breguelu.

Pokud si Řecko a zbytek eurozóny tuto situaci nepřiznají, nebude si Řecko po roce 2012 moci na finančních trzích půjčit už ani euro. Další půjčky od členů měnové unie nepřicházejí v úvahu z politických důvodů. Proto jedinou rozumnou strategií by bylo snížit hodnotu řeckých státních dluhopisů o 30 procent.

Na to by doplatily banky v eurozóně, které drží řecké dluhopisy v hodnotě 52 miliard eur. Nejvíce postiženy by byly německé a francouzské finanční ústavy. Řecké banky mají tyto cenné papíry za 68 miliard eur a Evropské centrální banka vlastní řecké dluhopisy za 50 miliard eur. Podle analytiků z Breguel však jsou banky schopny snížení hodnoty dluhopisů ustát. I když analytici nevylučují, že některé banky budou potřebovat doplnit kapitál, ať už od soukromých investorů nebo od daňových poplatníků. 

Obavy z případného dominového efektu, který by dohnal na pokraj bankrotu další státy eurozóny, jsou proto přehnané.

-Více na Profit.cz

 

Kam dál?

- Řecko splnilo podmínky a dostane další finanční injekci

- Řecko krachuje, přitom za armádu utrácí nejvíc v Evropě

- Řecko přijalo úsporná opatření. Čím bude bojovat o záchranu?

- Řecko pro svou záchranu prodá podíly v kasinech, železnici i poštovní službě

- Pomoc pro Řecko dosáhne až 120 miliard euro, bankrot ale nehrozí

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články